Oficer i szpieg

J'accuse

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg” na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.

„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

Nagrody i festiwale

Cezary 2020
Najlepszy Reżyser
Najlepszy Scenariusz Adaptowany
Najlepsze Kostiumy
MFF Wenecja 2019
Wielka Nagroda Jury
Nagroda FIPRESCI
Europejskie Nagrody Filmowe 2019
4 nominacje:
- Najlepszy Film
- Najlepszy Reżyser
- Najlepszy Scenariusz
- Najlepszy Aktor (Jean Dujardin)
Camerimage 2019
Film Otwarcia
Konkurs Główny
Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2020
Najlepszy Film Europejski (nominacja)

INFORMACJE

Reżyseria: Roman Polański

Występują: Emmanuelle Seigner, Louis Garrel, Jean Dujardin

Kraj produkcji: Francja

Rok produkcji: 2019

Język oryginalny: francuski

Gatunek: thriller, dramat

Czas trwania: 126 min.

PREMIERA W KINIE 27 Grudnia 2019


PREMIERA NA DVD 12 Listopada 2020

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD

ZOBACZ NA VOD

Aktualności