O firmie

Kolaż Gutek Film

Firma GUTEK FILM istnieje od 1994 roku.

GUTEK FILM zajmuje się promocją i dystrybucją światowego kina. Przez lata działalności firma wypromowała na polskim rynku takich reżyserów, jak: Peter Greenaway, Pedro Almodovar, Lars von Trier, Mike Leigh, Jim Jarmusch, Derek Jarman, Park Chan-wook, Paul Cox czy Wong Kar-Wai. Ponad 300 produkcji, które dotychczas wprowadziła do polskich kin firma GUTEK FILM, obejrzało ponad 12 milionów widzów.

Firma prowadzi od 1994 roku warszawskie kino Muranów. Na jego repertuar składają się oprócz seansów repertuarowych liczne festiwale, retrospektywy oraz przeglądy (np. 5 edycjiFestiwalu Filmów Francuskich, Festiwal Filmów Latynoamerykańskich). Od 1994 kino Muranów należy do ekskluzywnej sieci kin europejskich EUROPA CINEMAS, a w roku 2004 otrzymało nagrodę dla najlepszego kina tej organizacji.

Premiery organizowane przez GUTEK FILM często uświetniają swoją obecnością twórcy. W ostatnich latach gośćmi byli między innymi: Wim Wenders, Peter Greenaway, Michaelangelo Antonioni, Mira Sorvino, Liv Ullmann, Paul Auster, bracia Quay, Sophie Marceau, Andrzej Żuławski, Lena Endre, Darren Aronofsky, François Ozon, Geraldine Chaplin, Gus van Sant, Otar Ioseliani, Lech Majewski, Petr Zelenka i wielu innych.

Roman Gutek
Roman Gutek

W latach 1995 – 2000 Roman Gutek był dyrektorem programowym Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW w Kazimierzu Dolnym. W 2001 roku zorganizował w Sanoku festiwal filmowy, który od 2002 roku pod nazwą NOWE HORYZONTY odbywał się w Cieszynie. Jego 5. edycja była ostatnią, która miała miejsce w pięknym miasteczku nad Olzą. Od roku 2006 festiwal NOWE HORYZONTY odbywa się we Wrocławiu. Za swoją kulturotwórczą działalność Roman Gutek otrzymał w 2003 roku Paszport POLITYKI, prestiżowe wyróżnienie jednego z największych polskich tygodników.


Beata Machała
Beata Machała

pracę w firmie Gutek Film rozpoczęła w 1997 roku. Zbudowała dział sprzedaży filmów artystycznych do stacji telewizyjnych w Polsce. Od 1999 roku jest dyrektorem finansowym firmy. Uczestniczy w selekcji filmów do repertuaru Gutek Film, odpowiada za kontakty ze stacjami telewizyjnymi i obecnością repertuaru artystycznego w programach telewizyjnych w Polsce. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorem wielu przeglądów i festiwali filmowych w kinie Muranów.

Współorganizowała Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, w latach 2001-2003 była jego dyrektorem finansowym.

W 2004 była współzałożycielem Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej sprawuje do dziś nadzór nad prawidłowością działalności Stowarzyszenia i organizowanego przez nie Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.


Jakub Duszyński
Jakub Duszyński

wieloletni dyrektor artystyczny Gutek Film, dwukrotnie prezes Europa Distribution, najważniejszej europejskiej organizacji zrzeszającej i reprezentującej interesy 120 wiodących europejskich dystrybutorów z 26 krajów (obecnie członek zarządu).

W Gutek Film od 1998 roku zajmuje się kształtowaniem profilu i repertuaru firmy. Od 2009 do 2014 roku współpracował z kanałem Ale kino, prowadząc program „Kino mówi”. Jest także jurorem nagród parlamentu europejskiego Lux od 2009 roku; członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oceniającym projekty filmów fabularnych. Prowadzi liczne międzynarodowe seminaria dotyczące dystrybucji filmowej podczas festiwali filmowych (Wenecja, San Sebastian, Lyon, Paryż, Sofia).