2019-09-09

Wielka Nagroda Jury oraz nagroda FIPRESCI w Wenecji dla Romana Polańskiego za film „Oficer i szpieg”

Jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze polskiego reżysera - epicki thriller „Oficer i szpieg” został wyróżniony Wielką Nagrodą Jury na 76. MFF w Wenecji! To pierwsza od dekady nagroda dla polskiego reżysera na weneckim festiwalu i jedno z najważniejszych wyróżnień na arenie międzynarodowej, porównywane do triumfu „Zimnej wojny” w Cannes.

Media podkreślają, że tegoroczny Konkurs Główny weneckiego festiwalu prezentował niezwykle wysoki poziom, a w szranki stanęły takie tytuły jak „Ad Astra", „Historia małżeńska" czy „Joker". Film Todda Phillipsa został nagrodzony Złotym Lwem, natomiast „Oficer i szpieg" zdobył drugą najważniejszą nagrodę festiwalu. Film od swojej premiery spotyka się z entuzjastycznymi reakcjami: owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyżej oceniany film Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”.

„Oficer i szpieg” zdobył również uznanie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, która w piątkowy wieczór uhonorowała film prestiżową nagrodą FIPRESCI. Ostatnim wyróżnionym tą nagrodą dziełem Polańskiego był „Nóż w wodzie” z 1962 roku.

Głosy prasy o filmie „Oficer i szpieg”:

☛ „Oficer i szpieg” niesie mocny obraz korupcji władzy. Degeneracji systemu, którego urzędnicy w walce o przetrwanie zapominają o wartościach, uczciwości, a nawet zwykłej przyzwoitości. Uderza w tym filmie samotność człowieka, który na przekór innym walczy o sprawiedliwość, ale też cynizm polityków podsycających antysemickie nastroje. (…) Ciekawy film o historii, której echa odbijają się we współczesności.
Krzysztof Kwiatkowski, Gazeta Wyborcza

☛ Detektywistyczna sztuka dedukcji robi wrażenie, jakby bohater zaczytywał się w powieściach o Sherloku Holmesie. Dochodzenie stopniowo zmienia się w fascynującą rozprawę sądową, podczas której wojskowi sięgają po każdą brudną zagrywkę, nie bojąc się kłamać w żywe oczy. Reżyser podejmuje dyskusje o wolności prasy, o granicach ingerencji władz w demokrację i prywatne życie obywateli. Jest też nawiązanie do antysemityzmu, toczącego kraj niczym choroba. Świetnie zrealizowany, ostry w swojej wymowie film Polańskiego jest chyba najlepszym filmem twórcy od czasu „Autora widmo”. 
Radek Folta, Movies Room

☛ Roman Polański zrobił film o kłamstwie wykorzystywanym przez władzę. O grze na nastrojach antysemickich (Dreyfus był z pochodzenia Żydem), o wzbudzaniu nienawiści w stosunku do mniejszości, o prawdzie i fałszu w polityce, ale też o sumieniu. (…) „Oficer i szpieg” jest bardzo sprawnie opowiedziany, znakomite zdjęcia Pawła Edelmana podkreślają duszną atmosferę i mrok tej opowieści. Kilka scen – zwłaszcza wybuchającej na ulicach nienawiści o antysemickim podłożu - robi duże wrażenie. Ciekawe kreacje tworzą aktorzy, zwłaszcza Jean Dujardin.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita


☛ „Oficer i szpieg” ma coś bardzo ważnego i niezwykle współczesnego do powiedzenia. 
Glenn Kenny, RogerEbert.com

☛ „Oficer i szpieg” to film bezwzględnie potrzebny! Absolutnie obowiązkowy seans. 
Thomas Sotinel, Le Monde


☛ Jean Dujardin jako Picquart jest fenomenalny! 
Tim Grierson, ScreenDaily

☛ Odważny i zniuansowany film o bardzo ważnym przesłaniu.
Marie-Noëlle Tranchant, Le Figaro


☛ Polański po raz kolejny pokazuje, że jest reżyserem najwyższej klasy. Klasyczne, wciągające kino w jego najlepszym wydaniu. 
Nicolo Grasso, Enjoy the movies

☛ Świetnie zbudowany, wspaniale nakręcony i doskonale zagrany, „Oficer i szpieg” to film o wielkich walorach edukacyjnych. Przedstawia historię w sposób jasny i pasjonujący, co jeszcze bardziej podkreśla współczesny charakter opowieści. 

Chiara Spagnoli Gabardi, Shock ya

☛ „Oficer i szpieg” to coś więcej niż film historyczny. To szalenie współczesny, ekscytujący thriller szpiegowski. 
Alexandre Janowiak, EcranLarge

Zaraz po pierwszym pokazie, na Twitterze pojawiły się również entuzjastyczne opinie krytyków i widzów:
☛ Świetny przykład klasycznego, inteligentnego kina.
☛ „Oficer i szpieg” to jeden z najjaśniejszych punktów i pozytywnych niespodzianek tego festiwalu.
☛ Bardzo współczesny, fantastycznie napisany i zagrany - niezapomniany kawał dobrego kina!
☛ Wybitny film - Polański po kiku kameralnych produkcjach zekranizował powieść, która pozwoliła mu znów pokazać jego maestrię reżyserską w pełnej krasie. „Oficer i szpieg" potwierdza, że Polański rzeczywiście jest jednym z największych współczesnych reżyserów!


„Oficer i szpieg” od 27 grudnia w kinach.