2019-07-25

„Oficer i szpieg” Romana Polańskiego w Konkursie Głównym 76. MFF w Wenecji!

   
„Oficer i szpieg”, najnowszy film Romana Polańskiego, znalazł się w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Epicki thriller będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa, to jednocześnie najdroższa francuska produkcja tego roku, której budżet wynosi ponad 25 milionów euro. Poprzednie filmy Romana Polańskiego przyciągnęły do kin szeroką widownię („Pianista”: 1 252 290 widzów; „Oliver Twist”: 455 278 widzów; „Autor widmo”: 420 406 widzów; „Rzeź”: 318 485 widzów). W 2018 roku Roman Polański odebrał statuetkę dla Najlepszego Polskiego Filmu Dwudziestolecia za film „Pianista”. Nagrodę przyznała publiczność głosująca w internetowym plebiscycie organizowanym przez Fundację Legalna Kultura z okazji jubileuszu 20-lecia Polskich Nagród Filmowych „Orły”.

Film Polańskiego opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”) oraz Louis Garrel („Marzyciele”). W obsadzie znalazła się plejada francuskich gwiazd: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud. Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” (nominacja do Oscara) na stałe współpracujący z Polańskim.

Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa od 29 sierpnia do 8 września 2019 roku.

„Oficer i szpieg” w kinach od 27 grudnia.