2019-12-27

Nagrodzony w Wenecji najnowszy film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” już w kinach - recenzje

Już dziś na ekrany kin wchodzi nagrodzony na Festiwalu w Wenecji film „Oficer i szpieg” w reżyserii Romana Polańskiego. Najnowszy thriller polskiego reżysera zdobył na prestiżowym włoskim festiwalu Srebrnego Lwa (Wielką Nagrodę Jury) oraz nagrodę FIPRESCI, konkurując m.in. z „Jokerem”, „Historią małżeńską” i „Ad Astra”. „Oficer i szpieg” spotkał się również z uznaniem Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, która uhonorowała film prestiżową nagrodą FIPRESCI. Ostatnim wyróżnionym tą nagrodą dziełem Polańskiego był „Nóż w wodzie” z 1962 roku. „Oficer i szpieg” zdobył również cztery nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, a we Francji zgromadził już ponad 1,5 miliona widzów.

GŁOSY PRASY:
☛ Znakomity film. (...) Roman Polański w filmie „Oficer i szpieg", trzymając się sprawy Dreyfusa, buduje opowieść o "korzeniach totalitaryzmu". Ale za tym kryje się kafkowski absurd, niepozbawiony czarnego humoru.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

☛ Pierwsza scena degradacji Dreyfusa jest fantastyczna. Jakby go ze skóry obdzierali, na stosie palili, potem już tylko lepiej. (...) Żaden Francuz nie zrobił o tym filmu, bo potrzebny był ktoś z wrażliwością Polańskiego. Jeżeli ta sprawa na zawsze zmieniła Francję, to można mieć nadzieję, że i ten film ją zmieni.
Adam Michnik, Gazeta Wyborcza

☛ „Oficer i szpieg” jest bardzo sprawnie opowiedziany, znakomite zdjęcia Pawła Edelmana podkreślają duszną atmosferę i mrok tej opowieści.  
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

☛ „Oficer i szpieg” niesie mocny obraz korupcji władzy. Degeneracji systemu, którego urzędnicy w walce o przetrwanie zapominają o wartościach, uczciwości, a nawet zwykłej przyzwoitości. Uderza w tym filmie samotność człowieka, który na przekór innym walczy o sprawiedliwość, ale też cynizm polityków podsycających antysemickie nastroje. (…) Ciekawy film o historii, której echa odbijają się we współczesności.
Krzysztof Kwiatkowski, Gazeta Wyborcza

☛ Studium systemu, który skreśla człowieka na podstawie pomówień, nie czyniąc priorytetu z Prawdy. Śledzenie zmagań Picquarta jest angażujące, a Polański w przejrzysty sposób prowadzi widza przez niuanse jego pracy. Źródłem napięcia jest nie tylko dobrze skonstruowany scenariusz, ale też świadomość, że „sprawa" z łatwością z zagadnienia lokalnego może przerodzić się w międzynarodowy skandal.
Anna Tatarska, Na Ekranie

☛ Choć przedstawione na ekranie zdarzenia miały miejsce na przełomie XIX i XX wieku, „Oficer i szpieg” to film zadziwiająco aktualny.
Łukasz Muszyński, Filmweb

☛ „Oficer i szpieg” przejdzie do historii kina, a w filmografii Romana Polańskiego będzie wymieniany tuż obok „Pianisty".
Dagmara Romanowska, Interia

☛ „Oficer i szpieg” budzi wiele emocji i rzecz jasna przypomina o tym, jak łatwo jest ulegać stadnym instynktom. Kiedyś strzępki listów i plotka wystarczyły, żeby pogrążyć niewinnego człowieka, dzisiaj wystarczy jedno fałszywe oskarżenie, potwierdzone przez fake news, aby zniszczyć komuś życie.
Łukasz Knap, Vogue

☛ Najnowsze dzieło Polańskiego ukazuje świat w sposób niezwykle wiarygodny, gdzie pomimo oczywistej wygranej moralnej, musimy jednak zadowolić się rozczarowującym kompromisem, nauczyć się z nim żyć i zaakceptować.
Jakub Krawczyński, HDTV Polska

„Oficer i szpieg” w kinach.