Zdrajca

Il traditore

Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie; oparty na faktach „Zdrajca” w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym; wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię, wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek. 

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii - tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”.Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

Niejednoznaczny, trzymający w napięciu, spektakularny „Zdrajca” to film o mafii, jakiego jeszcze nie było. Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią; ale też stawia pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady - pytania, które nigdy nie przestały być aktualne.

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2019
Konkurs Główny
Europejskie Nagrody Filmowe 2019
4 nominacje:
- Najlepszy Film
- Najlepszy Reżyser
- Najlepszy Scenariusz
- Najlepszy Aktor (Pierfrancesco Favino)
Nagrody David di Donatello 2020
Najlepszy Film
Najlepszy Reżyser
Najlepszy Scenariusz Oryginalny
Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy (Pierfrancesco Favino) i Drugoplanowy (Luigi Lo Cascio)
Najlepszy Montaż
Cezary 2020
Nominacja w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny
Seville European Film Festival 2019
Najlepszy Aktor (Pierfrancesco Favino)

INFORMACJE

Reżyseria: Marco Bellocchio

Występują: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi

Kraj produkcji: Niemcy, Francja, Włochy, Brazylia

Rok produkcji: 2019

Język oryginalny: włoski, sycylijski, portugalski, angielski

Gatunek: dramat

Czas trwania: 155 min.

PREMIERA W KINIE 3 Lipca 2020

ZOBACZ NA VOD

PRASA O FILMIE