„Ojciec chrzestny" we włoskim wydaniu - „Zdrajca" Marco Bellocchio już w kinach!
Epicki, niejednoznaczny, trzymający w napięciu, „Zdrajca” to film o mafii, jakiego jeszcze nie było. Prezentowany w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Cannes 2019, został przyjęty kilkunastominutową owacją na stojąco. Nazywany najlepszym filmem o włoskiej mafii od czasów „Ojca chrzestnego" - „Zdrajca” od dziś w kinach!
Sprawdź seanse filmu w Twoim mieście: https://zdrajca-film.pl/
W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią.
Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii - tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”. Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.
5 powodów, dla których warto obejrzeć ten film:
1. Historia oparta na faktach – główny bohater filmu, Tomasso Buscetta (1928-2000), był jednym z czołowych przedstawicieli sycylijskiej mafii.
2. Realizowany przez wiele lat, wielki projekt Marco Bellocchio (twórca „Pięści w kieszeni” i „Witaj, nocy”).
3. Epicki filmowy obraz, pokazujący przemiany we włoskiej mafii na przestrzeni wielu dekad.
4. Wybitna, nagradzana rola Pierfrancsesco Favino.
5. Jeden z najbardziej utytułowanych włoskich filmów 2019 roku (wielki zwycięzca tzw. włoskich Oscarów, czyli nagród David di Donatelli)
GŁOSY PRASY:
☛ Wierna ekranizacja fascynujących losów zdrajcy mafii Tommaso Buscetty zachwyca swoim rozmachem i aktorstwem - Pierfransesco Favino powinien za tę rolę otrzymać wszystkie nagrody świata.
Karol Barzowski, Film.org.pl
☛ To coś więcej niż historia „skruszonego" gangstera. To również opowieść o Italii.
Łukasz Adamski, wPolityce
☛ Jeden z najciekawszych portretów mafii w kinie ostatnich lat.
Łukasz Maciejewski, Onet
☛ „Zdrajca” nie jest klasyczną opowieścią o odkupieniu gangstera, lecz porywającą historią pewnej transakcji, między państwem włoskim a mafią.
Diana Dąbrowska, Kultura Liberalna
☛ „Ojciec chrzestny" oraz jego świetna kontynuacja „Ojciec chrzestny II" to dzieła wybitne, ale z prawdziwym wizerunkiem mafii mają niewiele wspólnego. (...) „Zdrajca" to włoska organizacja przestępcza bez upiększania i słodzenia. Wielbiciele kina gangsterskiego poczują się jak w niebie.
Piotr Olczyk, Multikino
☛ „Zdrajca” to bez wątpienia tegoroczna perełka. Życzyłbym sobie więcej filmów, które tak odważnie stawiają na dobrze opowiedziane, zapadające w pamięć historie bez uciekania się do niepotrzebnych fajerwerków.
Mateusz Balcerkiewicz, HistMag
☛ Mafijna opowieść o chciwości, władzy i odkupieniu nakręcona jest z pozycji szacownego klasyka, który wie, że niczego nie musi udowadniać. Nie miejcie złudzeń, to komplement.
Michał Walkiewicz, Filmweb
☛ Można się było spodziewać, że Marco Bellocchio sięgnie w końcu i po tę historię w nie mniej radykalny sposób zmieniającą bieg włoskiej polityki. Ale że powstanie aż tak widowiskowy i przemawiający do wyobraźni masowego widza film?
Janusz Wróblewski, Polityka
☛ Epicką, genialnie zobrazowaną opowieść o tytułowym zdrajcy ogląda się z poczuciem podziwu dla jej rozmachu, tak w ujęciu stricte kinematograficznym jak i psychologicznym oraz socjologicznym.
Joanna Roman, Kultura Osobista
☛ „Zdrajca” łączy rekonstrukcję procesu w Palermo i szekspirowską tragedię. Można w nim też dostrzec polemikę z epickim kinem gangsterskim spod znaku „Ojca chrzestnego”.
Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny
„Zdrajca” od dziś w kinach.