Ból i blask

Dolor y gloria

„Ból i blask” to arcydzieło (Gazeta Wyborcza), najlepszy i zarazem najbardziej osobisty film hiszpańskiego mistrza od lat (The Hollywood Reporter), najpiękniejsza celebracja miłości (The Playlist). Doskonałe recenzje, łzy wzruszenia i 10-minutowa owacja po seansie – to tylko kilka reakcji na najnowszy film jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, Pedro Almodóvara. Twórca „Wszystko o mojej matce” i „Porozmawiaj z nią” opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. „Ból i blask” to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes.

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

„Ból i blask” to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę „Osiem i pół” Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość  z poczuciem humoru.

Nagrody i festiwale

Oscary 2020
2 nominacje:
- Najlepszy Film Międzynarodowy
- Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy (Antonio Banderas)
Złote Globy 2020
2 nominacje:
- Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
- Najlepszy Aktor w filmie dramatycznym (Antonio Banderas)
MFF Cannes 2019
Najlepszy Aktor (Antonio Banderas)
Najlepszy Soundtrack
Europejskie Nagrody Filmowe 2019
Najlepszy Aktor (Antonio Banderas)
Najlepsza Scenografia
BAFTA 2020
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
Nagrody Goya 2020
7 nagród, w tym dla Najlepszego Filmu, Reżysera, za Najlepszy Scenariusz Oryginalny, oraz dla aktorów: Antonio Banderasa i Juliety Serrano

INFORMACJE

Reżyseria: Pedro Almodóvar

Występują: Penélope Cruz, Antonio Banderas, Asier Etxeandia

Kraj produkcji: Hiszpania

Rok produkcji: 2019

Język oryginalny: hiszpański

Gatunek: dramat

Czas trwania: 113 min.

PREMIERA W KINIE 30 Sierpnia 2019


PREMIERA NA DVD 10 Lutego 2020

ZOBACZ NA VOD

PRASA O FILMIE