Portret kobiety w ogniu

Portrait de la jeune fille en feu

Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą - przekonuje najpiękniejsza love story roku, „Portret kobiety w ogniu”. Film Céline Sciammy z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne. 

Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica. Ta mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu działa jak iskra, rozpalając wyobraźnię widowni. Zmysłowy, romantyczny, a zarazem drapieżny, „Portret kobiety w ogniu” umyka melodramatycznym kliszom - przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom.

 

Nagrody i festiwale

Cezary 2020
Najlepsze Zdjęcia
Europejskie Nagrody Filmowe 2019
Najlepszy Europejski Scenarzysta
Złote Globy 2020
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
BAFTA 2020
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
MFF Cannes 2019
Nagroda za Najlepszy Scenariusz
Palma Queer

INFORMACJE

Reżyseria: Céline Sciamma

Występują: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami

Kraj produkcji: Francja

Rok produkcji: 2019

Język oryginalny: francuski, włoski

Gatunek: dramat, romans, obyczajowy

Czas trwania: 119 min.

PREMIERA W KINIE 18 Października 2019

ZOBACZ NA VOD

PRASA O FILMIE