2020-05-05

Jacek Dehnel poleca filmy Gutek FIlm na VOD

„Uzależnieni od kina... w domu" cz. 17

Tym razem filmy z repertuaru Gutek Film wybiera Jacek Dehnel - poeta, prozaik, tłumacz i malarz. Dehnel jest laureatem m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), oraz stałym bywalcem festiwalu Nowe Horyzonty. A jako człowiek pióra wysłał nam piękne opisy każdego polecanego przez niego filmu. Nie przedłużając, oddajemy głos Jackowi:

„To wybór serca – co roku od kilkunastu lat jestem na „Nowych Horyzontach” i co roku wracam stamtąd z takimi filmami, które zostają w mojej pamięci i procentują, do których wracam, albo które wracają do mnie same. A zatem:

  • fenomenalnie zrealizowana w dekoracjach jednego mieszkania „Sieranevada”, o której mój mąż powiedział, że to fenomenalny film o Polakach, tylko nie wiadomo, czemu wszyscy mówią po rumuńsku.
  • wstrząsający „Syn Szawła”, mistrzowsko wykorzystujący dźwięk i prowadzenie obrazu zza pleców głównego bohatera, by uzyskać jedną z najbardziej porażających wizji hitlerowskich fabryk śmierci w całej chyba historii kina.
  • „Winni” - trzymający w napięciu dzięki znakomitemu scenariuszowi dramat etyczny, gdzie, jak w greckiej tragedii, cała groza wydarza się za sceną i dociera tylko przez słowa – przez słowa padające w słuchawce policyjnego centrum interwencji.
  • „Tylko kochankowie przeżyją” - cudownie dekadencka opowieść o wampirach i miłości: wysmakowana, zabawna, campowa, jak pozłacany deser o gorzkim smaku, do którego trzeba się przyzwyczaić.
  • „Służąca” - wyrafinowana, fenomenalnie opowiedziana historia o ofiarach i oprawcach, gdzie nikt nie jest tym, kim się wydaje, a każda kolejna wersja gra na naiwności widzów, zachwycając zwrotami akcji.
  • „Dzikie historie”, bo każdemu w czasie epidemii należy się rozrywka; sześć intensywnych, grających na emocjach opowieści o zemście, furii, determinacji; pyszna zabawa ze zwierzęcymi instynktami."


Lista Jacka Dehnela:
Sieranevada (2016), reż. Cristi Puiu
Zobacz na:

👉 vod.pl
👉 Cineman


Syn Szawła (2015), reż. László Nemes
Zobacz na:

👉 vod.pl
👉 Cineman
👉 Kup na DVD


Winni (2017), reż. Gustav Möller
Zobacz na:

👉 vod.pl
👉 Cineman
👉 Kup na DVD


Tylko kochankowie przeżyją (2013), reż. Jim Jarmusch
Zobacz na:

👉 vod.pl
👉 Cineman


Służąca (2016), reż. Park Chan-wook
Zobacz na:

👉 vod.pl
👉 Cineman
👉 outfilm.pl
👉 Kup na DVD


Dzikie historie (2014), reż. Damián Szifron
Zobacz na:

👉 vod.pl
👉 Cineman
👉 Kup na DVD


Pełen katalog filmów Gutek Film dostępnych online można znaleźć tutaj
#OglądajWDomu #ZostańWDomu
Fot. Jacka Dehnela: Cezary Rucki