Tylko kochankowie przeżyją

Only Lovers Left Alive

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w czarnej komedii outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers”, „Truposza” i „Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić – tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston), jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem z Detroit. Kiedy popada w depresję, z Tangeru przyjeżdża do niego po długiej rozłące ukochana Ewa (Swinton). Jednak spokojne życie pary, która odrzuciła nagryzanie śmiertelników i woli przyjmować pokarm w postaci lodów z krwi, zostanie wystawione na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).

„Wybitny film… charakterystyczny i spełniony…” – pisał po pokazie filmu Jarmuscha w Cannes Tadeusz Sobolewski. „Być wampirem oznacza tu: żyć sztuką – muzyką, płytami, książkami, miłością – i mieć poczucie wiecznego nienasycenia. To jeden z rzadkich dziś filmów, który działając minimalnymi środkami, zostawia wieczny niedosyt, pozostaje otwarty. Działa muzycznie, wciąga do środka i sprawia, że chce się do niego wracać jak do ulubionej płyty”.

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2013
Konkurs Główny
Film Independent Spirit Awards 2015
2 nominacje:
- najlepszy scenariusz
- najlepsza aktorka (Tilda Swinton)

INFORMACJE

Reżyseria: Jim Jarmusch

Występują: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt

Kraj produkcji: Rumunia, Francja

Rok produkcji: 2013

Język oryginalny: angielski

Gatunek:

Czas trwania: 120 min.

PREMIERA W KINIE 7 Marca 2014


PREMIERA NA DVD 26 Września 2014

ZOBACZ NA VOD