Życie Adeli: Rozdział 1 i 2

La vie d'Adèle: chapitres 1 et 2

Film tyllko dla widzów dorosłych. Zawiera śmiałe sceny erotycznie.

„Życie Adeli: Rozdział 1 i 2” wzbudziło zachwyt już na festiwalu w Cannes, gdzie odbyła się jego światowa premiera. Jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga przyznało filmowi główną nagrodę, Złotą Palmę, w uzasadnieniu pisząc: „absolutnemu arcydziełu filmowemu – śmiałej i pełnej pasji opowieści o miłości”. Wyróżnione zostały także aktorki, grające w filmie Abdellatifa Kechiche’a, który w absolutnie uniwersalny, nowoczesny i pełen emocji sposób ukazuje współczesną historię wielkiej miłości rozgrywającej się na przestrzeni wielu lat.

Film był szeroko dyskutowany w Cannes nie tylko ze względu na jego jakość, ale także za sprawą jednych z najśmielszych i nieudawanych scen erotycznych w historii kina. „Przy nich momenty z Ostatniego tanga w Paryżu wyglądają na sztywne i staroświeckie” – pisali krytycy, doceniając jednocześnie ich szczerość i piękno.

„Życie Adeli: Rozdział 1 i 2” zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje…

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2013
Złota Palma
Nagroda FIPRESCI
Cezary 2014
Najbardziej Obiecująca Aktorka (Adèle Exarchopoulos)
Złote Globy 2014
Nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2013
2 nominacje:
- Najlepszy Film
- Najlepszy Reżyser
BAFTA 2014
Nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

INFORMACJE

Reżyseria: Abdellatif Kechiche

Występują: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche, Jérémie Laheurte

Kraj produkcji: Francja

Rok produkcji: 2013

Język oryginalny: francuski

Gatunek: dramat, romans, dramat erotyczny

Czas trwania: 179 min.

PREMIERA W KINIE 18 Października 2013


PREMIERA NA DVD 22 Października 2014

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD

ZOBACZ NA VOD