Siódma pieczęć

Det sjunde inseglet

„Siódma pieczęć” powstała na bazie jednoaktówki „Malowidło w drewnie”, którą Bergman stworzył dla (i przy udziale) studentów szkoły teatralnej w Malmö. To, co miało być warsztatową wprawką, okazało się podstawą dla filmu, który uczynił reżysera sławnym. „Siódma pieczęć” – moralitet ubrany w średniowieczny kostium – to pierwsza część z tak zwanego cyklu wertykalnego, a zarazem pierwsza Bergmanowska próba poznania Boga, próba, którą autor ponowi w wielu tytułach, choćby w „Jak w zwierciadle”, „Gościach wieczerzy pańskiej” i „Milczeniu”.

Rycerz Antonius Block i jego giermek Jöns powracają z wyprawy krzyżowej. Podróżują przez ziemie zniszczone szalejącą zarazą, obserwują okrutne gwałty i pochody biczowników, spotykają przerażoną dziewczynę skazaną na śmierć za czary i  rodzinę kuglarzy, która stanowi jedyną oazę szczęścia w tym straszliwym świecie. Block traktuje podróż jako drogę do poznania prawd ostatecznych. Ponieważ życie naokoło wydaje się pozbawione sensu, a Bóg milczy, rycerz gotów jest zapytać Śmierci. Ta decyduje się podjąć jego wyzwanie i zagrać z nim w szachy, na jednej szali kładąc tajemnicę wszechrzeczy, na drugiej – jego życie.

Wartość artystyczna „Siódmej pieczęci” wynikała nie tyle z bezwzględnej oryginalności intelektualnej filmu, bo o takiej mówić trudno, co z jego niezwykle sugestywnego kształtu estetycznego. Widmo wszechobecnej Śmierci na pierwszym planie, wizyjna inscenizacja scen masowych (...), idealna harmonia pierwiastków sacrum i profanum, tragizmu i komizmu, patosu i arlekinady, epiki i liryki, realizmu i fantastyki (...) złożyły się na filmowy spektakl o ogromnej i nieprzemijającej sile emocjonalnego oddziaływania – świadectwo absolutnego mistrzostwa Bergmana w opanowaniu filmowej formy. – pisał o „Siódmej pieczęci” Tadeusz Szczepański. 

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 1957
Nagroda Specjalna Jury (ex-aequo z „Kanałem” Andrzeja Wajdy)

INFORMACJE

Reżyseria: Ingmar Bergman

Występują: Max von Sydow, Gunnar Bjornstrand, Bengt Ekerot, Nils Poppe

Kraj produkcji: Szwecja

Rok produkcji: 1957

Język oryginalny: szwedzki, łacina

Gatunek: dramat

Czas trwania: 96 min.

PREMIERA W KINIE 5 Stycznia 2007


PREMIERA NA DVD 14 Września 2007