2020-01-06

„Parasite” ze Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny

W nocy z 5 na 6 stycznia Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej rozdało statuetki Złotych Globów, uznawane za przedsmak tego, co czeka nas na Oscarach.

Zeszłoroczny fenomen i objawienie festiwalu w Cannes, film „Parasite” w reżyserii Bong Joon-ho został nagrodzony Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny. To pierwszy koreański tytuł, który zdobył statuetkę Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Reżyser podziękował wszystkim nominowanym w swojej kategorii i nie omieszkał zwrócić uwagi na amerykańską niechęć do czytania napisów w filmach. Gdy wreszcie pokonacie barierę napisów wielkości jednego cala, odkryjecie ocean fenomenalnych filmów - mówił ze sceny koreański mistrz.

„Szalony”, „nieprzewidywalny”, „nowy gatunek”, „absolutne arcydzieło” – dziennikarze, twórcy filmowi i widzowie prześcigali się w epitetach określających dzieło Bong Joon-ho i przyznają, że film słusznie zgarnął Złotą Palmę w Cannes sprzed nosa Quentinowi Tarantino.

„Parasite” jest też jednym z najlepiej ocenianych filmów w historii. Zdobył pierwsze miejsce jako najlepszy film 2019 roku na portalach Metacritic.com oraz Mediakrytyk.pl. Utrzymuje również 99% pozytywnych recenzji na RottenTomatoes.com. Południowokoreański fenomen może się też pochwalić świetnym wynikiem w polskich kinach - do dziś film obejrzało ponad 177 tysięcy widzów. Produkcja okazała się jednym z najchętniej oglądanych azjatyckich filmów w Polsce.

„Parasite” można jeszcze obejrzeć w wybranych kinach, a już wkrótce na VOD i DVD.