2023-12-22

„Strefa interesów”, „Bulion i inne namiętności" i „Perfect Days" na shortliście oscarowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy!

Trzy tytuły z katalogu Gutek Film znalazły się na oscarowej shortliście w kategorii najlepszy film międzynarodowy! Amerykańska Akademia Filmowa z 88 kandydatów z całego świata wyłoniła 15 tytułów. Wśród nich znalazły się: „Strefa interesów”, „Perfect Days" i „Bulion i inne namiętności". Film Jonathana Glazera znalazł się również na krótkich listach w innych kategoriach: dźwięk i muzyka. 

Wszystkie trzy filmy kontynuują swoją zapoczątkowaną w Cannes festiwalową drogę. Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię za „Bulion i inne namiętności", z kolei kreacja aktorska Kōji Yakusho w „Perfect Days" Wima Wendersa zapewniła mu nagrodę dla najlepszego aktora. „Strefa interesów” Jonathana Glazera została nagrodzona Grand Prix canneńskiego festiwalu. Ta polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja zdobyła ostatnio trzy nominacje do Złotych Globów, a jej obecność w rankingach najlepszych filmów 2023 roku różnych międzynarodowych stowarzyszeń krytyków i prasy zwiastuje, że będzie mocnym kandydatem w oscarowym biegu. 

Kolejnym etapem w oscarowym kalendarzu są nominacje, które poznamy 23 stycznia. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 10 marca.

Strefa interesów", reż. Jonathan Glazer 
„Strefa interesów” to nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes, wyreżyserowany przez Jonathana Glazera („Sexy Beast”, „Narodziny” oraz „Under the Skin”) film o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny. W rolach głównych zobaczymy znaną z filmu „Toni Erdmann” Sandrę Hüller (Hewdig Höss) oraz Christiana Friedela (Rudolf Höss), który zasłynął występem w filmie „Biała wstążka” Michaela Hanekego. Media okrzyknęły „Strefę interesów” przejmującym i głęboko wciągającym filmem (Variety), który zostanie w widzach długo po seansie (Deadline), niezwykle potrzebnym we współczesnych czasach (Vanity Fair), zatrważającym spojrzeniem na banalność zła (Indiewire). Film jest koprodukcją Wielkiej Brytanii, Polski i USA. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), producentka takich filmów jak „Ida” i „Zimna wojna”. Zdjęcia do filmu zrealizował dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Film został w całości nakręcony w Polsce, w miejscach, w których rozgrywa się jego akcja.

Zobacz teaser poniżej.

„Bulion i inne namiętności", reż. Tran Anh Hung 
Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje. Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności" odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

Zobacz zwiastun tutaj.

„Perfect Days", reż. Wim Wenders 
Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.