Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

„Koyaanisqatsi” to jeden z najgłośniejszych filmów dokumentalnych ostatnich lat. Można go określić precyzyjnie skonstruowaną wizualną impresją, o budowie zbliżonej do medytacyjnej kompozycji muzycznej. Obraz w sposób doskonały został tu zespolony z warstwą dźwiękową, pozbawioną całkowicie komentarza słownego. Dzięki temu powstał wyjątkowy ekranowy balet, oparty na znakomitych efektach wizualnych i akustycznych.

Film jest poetycką próbą sportretowania świata, ze wszystkimi jego wynaturzeniami i problemami. W pojawiających się w przyspieszonym tempie pięknych i fascynujących ujęciach cywilizacja ukazana została jako konkurentka natury. Nieludzkie oko kamery pokazuje obrazy niszczenia i destrukcji, zmuszające do refleksji na temat zagrożeń współczesnego świata. „Koyaanisqatsi” to także filmowa medytacja nad zależnością natury od nowoczesnej cywilizacji przemysłowej.

Tytuł filmu oraz słowa nastrojowych pieśni, które towarzyszą obrazom, pochodzą z języka Indian Hopi – powoli ginącego plemienia grupy Pueblo, zamieszkującego Arizonę. Słowo koyaanisqatsi ma w ich języku wiele znaczeń. Może oznaczać: życie szaloneżycie w podnieceniu i zgiełku lub życie pozbawione równowagi.

Praca nad „Koyaanisqatsi” trwała 7 lat. Zdjęcia kręcono w 14 stanach USA. Współproducentem filmu jest Francis Ford Coppola, a na skomponowanie muzyki Philip Glass poświęcił trzy lata. Pomagał mu Dawid Mongoye, stuletni Indianin, jeden z wielkich strażników tradycji plemienia Hopi.

Nagrody i festiwale

Berlinale 1983
Konkurs Główny
MFF São Paulo 1984
Nagroda Publiczności
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 1988
Nagroda Publiczności

INFORMACJE

Reżyseria: Godfrey Reggio

Występują: brak

Kraj produkcji: USA

Rok produkcji: 1982

Język oryginalny: angielski, język Indian Hopi

Gatunek: dokumentalny, muzyczny

Czas trwania: 87 min.

PREMIERA W KINIE 10 Października 2003