Intruz

Efterskalv

Nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą reżyserię, scenariusz i montaż, jedyna pełnometrażowa polska produkcja pokazana w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes. „Intruz” to trzymający w napięciu debiut fabularny Magnusa von Horna, wielokrotnie nagradzanego absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, z doskonałymi zdjęciami nominowanego do Oscara za „Idę” Łukasza Żala.

Film trafi do kin w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji, został także zaproszony na ponad 20 wiodących międzynarodowych festiwali filmowych. Tym samym stał się – obok filmu „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej – najlepiej przyjętą polską produkcją 2015 roku na świecie. Po międzynarodowej premierze w Cannes recenzenci podkreślali świetne kreacje aktorskie (debiutującemu Ulrikowi Muntherowi partneruje Wiesław Komasa), trzymającą w napięciu opowieść i brawurową realizację.

„Intruz” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John – pod wpływem ekstremalnych emocji – dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

Czytałem kiedyś akta policji o zbrodniach nastolatków. Młody chłopak zabił z zazdrości swoją dziewczynę, nie wiedział, co robi. Pochodził z normalnego domu bez patologii, bez alkoholu, bez narkotyków, bez przemocy. Zrobił to pod wpływem ekstremalnej emocji. Zadawałem sobie pytanie: czy ja bym tak mógł? I odpowiedziałem sobie: tak.
Magnus von Horn

Nagrody i festiwale

Gdynia - Festiwal Filmowy 2015
Najlepsza Reżyseria
Najlepszy Scenariusz
Najlepszy Montaż
Camerimage 2015
Konkurs Filmów Polskich
Konkurs Debiutów Operatorskich
Szwedzkie Nagrody Filmowe GULDBAGGE 2016
Najlepszy Film
Najlepsza Reżyseria
Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Mats Blomgren)

INFORMACJE

Reżyseria: Magnus von Horn

Występują: Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren, Loa Ek, Ellen Jelinek, Inger Nilsson

Kraj produkcji: Polska, Francja, Szwecja

Rok produkcji: 2015

Język oryginalny: szwedzki

Gatunek: dramat

Czas trwania: 102 min.

PREMIERA W KINIE 9 Października 2015


PREMIERA NA DVD 6 Kwietnia 2016

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD

ZOBACZ NA VOD

PRASA O FILMIE