Filmy

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie

Tytuł oryginalny: Příbĕhy obyčejneho šílenství
Tytuł angielski/międzynarodowy: Wrong Side Up
Reżyser: Petr Zelenka
Występują: Ivan Trojan, Zuzana Sulajová, Miroslav Krobot, Nina Divísková, Karel Hermánek
Kraj produkcji: Czechy
Rok produkcji: 2005
Data premiery: 23 września 2005
Data premiery DVD: 24 marca 2006
Język oryginalny: czeski, słowacki
Gatunek: komediodramat
Czas trwania: 107 min.


Opowieści o zwyczajnym szaleństwie to film o poszukiwaniu szczęścia, tęsknocie za miłością, zmaganiu z samotnością i brakiem porozumienia między ludźmi. Szaleństwo staje się tu jedynym sposobem na zmierzenie się ze światem.

Bohaterami tej tragikomedii są ludzie uwikłani w dziwne związki emocjonalne. Jana wydzwania do kochanków z budki telefonicznej pod swoim domem; Petr, aby zatrzymać dziewczynę, sięga po indiańskie rytuały; Alicja i Jirí płacą postronnym ludziom, aby ich obserwowali w łóżku, bo inaczej nie mogą się kochać. Wszyscy składają się na portret zbiorowości, w której samotność stała się normą, a miłość ma coś z fast foodu – nie może trwać zbyt długo, bo następni wygłodzeni klienci czekają w kolejce.

Petr jest młodym mężczyzną, który powinien już radzić sobie ze swoim życiem. Ciągle jednak wpada w wir absurdalnych sytuacji, które skutecznie niszczą jego życie miłosne i początkowo dobrze zapowiadającą się karierę dyspozytora lotów. Z wieży nawigacyjnej ląduje za kierownicą wózka widłowego na lotniskowym terminalu przeładunkowym, a związek z ukochaną Janą zastępuje mu podglądanie sąsiadów, którzy do „tego” potrzebują widzów. Również rodzice Petra nie są standardowi. Opętana dobroczynnością matka bombarduje paczkami ze znoszoną odzieżą ofiary wojen i katastrof żywiołowych na całym świecie. Ojciec, który niegdyś dźwięcznym głosem odczytywał komentarze do socjalistycznych kronik, dziś ze wzruszającą bezradnością nie potrafi odnaleźć się w nowych, wolnych czasach. Jeden przypadkowy telefon i odrobina czarnej magii puszczają w niepohamowany ruch karuzelę komicznych sytuacji, pełnych absurdu codziennego „zwyczajnego szaleństwa”.

Na podstawie własnej sztuki teatralnej scenarzysta i reżyser Petr Zelenka nakręcił komediowe love story o różnych obliczach miłości. W swoim filmie Zelenka – m.in. współtwórca słynnych Samotnych – wierny jest czeskiej tradycji mądrego humoru spod znaku Haszka, Hrabala, Havla i Menzla. Potrafi jednocześnie pokazać jej uniwersalne doświadczenie – dla wielu dwudziesto- i trzydziestolatków jego twórczość stała się pokoleniowym manifestem. Zelenka dotyka bowiem najbardziej czułego punktu młodych ludzi – potrzeby życia w związku. Jego bohaterowie bez końca poszukują partnera, a ich desperacja graniczy z szaleństwem.

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie mają szansę stać się dla Zelenki przełomowym filmem, który przedstawi jego twórczość szerokiej publiczności. Rok diabła opowiadał o bardzo konkretnych aspektach czeskiej muzyki i kultury. Guzikowcy i Samotni przesycone były tym typem humoru sytuacyjnego, który świetnie trafia do wyrafinowanej publiczności, lecz nie znajduje uznania u widza masowego. W Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie Zelence udało się natomiast zachować niesamowicie delikatną równowagę pomiędzy ironicznym humorem i, czasami bolesną, rzeczywistością.Wszyscy wiedzą

Przebój europejskich kin z wielkimi kreacjami filmowej pary: Penélope Cruz i Javiera Bardema. Najnowszy film dwukrotnego laureata Oscarów Asghara Farh...
W kinach od 15 marca

Kafarnaum

Najnowszy film Nadine Labaki („Karmel” i „Dokąd teraz?”), który stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes.  
W kinach od 22 lutego

Dom, który zbudował Jack

Podszyty czarnym humorem thriller Larsa von Triera. W rolach głównych Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough oraz Bruno Ganz.  
W kinach od 18 stycznia

Oni

Nowy film Paolo Sorrentino. W roli głównej ulubiony aktor reżysera – Toni Servillo – jako Silvio Berlusconi.
W kinach od 28 grudnia 2018

Winni

Skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie. Trzymający w napięciu, klimatem i precyzją przywołuje na myśl „Locke’a” z Tome...
W kinach od 9 listopada 2018

Climax

Hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych nowy film Gaspara Noé, twórcy „Love” „Nieodwracalne”  i „Wkraczając w pustkę”.
W kinach od 19 października 2018