Control

Control

Był ponury i ekscentryczny. Chorował na epilepsję. Miał w sobie wielkie pokłady nienawiści i ogromną potrzebę sławy. Miał też dwie kobiety – żonę i kochankę.Nie umiał wybrać żadnej z nich. Wybrał śmierć.

Ian Curtis – wokalista genialnej grupy Joy Division. To właśnie o nim nakręcił swój pierwszy film Anton Corbijn, reżyser legendarnych teledysków grup U2, Depeche Mode czy Nirwany, fotograf gwiazd. Holender, który przybył do Anglii w 1979 roku z płytą Joy Division „Unknown Pleasures” pod pachą i z postanowieniem, że szybko pozna swoich idoli. Udało się. Fotografował ich i zrealizował teledysk piosenki „Atmosphere”, w której Curtis depresyjnie śpiewał: Idziesz w milczeniu | Nie odwracaj się w milczeniu | Twoje zmieszanie - moje złudzenie | Niczym maska niechęci do samego siebie | Spogląda ci w oczy i ginie | Nie odchodź (tłum. Tomasz Beksiński).

Film Corbijna nie jest grupowym portretem Joy Division. Jest mroczną opowieścią o egzystencjalnych udrękach Iana Curtisa. Reżyser stara się odmitologizować postać wokalisty legendarnej kapeli i pokazać człowieka uwikłanego w świat, w którym sobie nie radzi. Kanwą tej historii jest autobiograficzna książka żony Curtisa - Deborah. Zapewne dlatego Corbijn z muzyki robi istotne, ale jednak tło opowieści, koncentrując się raczej na emocjach bohatera, jego rozterkach, lękach. Oglądamy dramat człowieka, któremu wszystko się wymyka, który traci grunt pod nogami. Nie potrafi odnaleźć się w roli ojca i męża. Ucieka od tego, czemu nie potrafi sprostać, w ramiona innej kobiety. Ale narastające poczucie winy, coraz częstsze ataki epilepsji oraz pogłębiająca się depresja powodują, że nie jest w stanie żyć. Corbijn pokazuje trudne momenty z życia Curtisa, a rewelacyjna kreacja Sama Rileya powoduje, że całkowicie wierzymy w tę postać.

Film spodobał się żyjącym członkom zespołu, którzy nagrali do niego ścieżkę dźwiękową. Docenili wspaniałe, utrzymane w zimnej tonacji, czarno-białe zdjęcia. Po projekcji perkusista Stephen Morris mówił: Ten film jest bardzo dobry. Anton wykonał kawał świetnej roboty. Nie jest łatwo jednak oglądać historię, której się było częścią. Wtórował mu basista Peter Hook: Cały czas nie mogłem uwolnić się od myśli, że przecież ja to wszystko przeżyłem.

Obraz Curtisa stworzony przez Corbijna jest wyjątkowo poruszający. A w uszach jeszcze długo po seansie brzmi dramatyczne „Love Will Tear As Apart”: Czemu w sypialni panuje chłód, a ty się odwracasz? Czy źle to zrobiłem, a może straciliśmy do siebie szacunek? Jednak pozostał nam jeszcze urok, który chroniliśmy przez całe życie Miłość, miłość ponownie nas rozdzieli Czy wołasz przez sen i obnażasz moje wady? Czuję w ustach smak ogarniającej mnie desperacji Jak to jest, że coś dobrego nie może już dłużej trwać? Kiedy miłość, miłość ponownie nas rozdzieli (tłum. Tomasz Beksiński)

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2007
Złota Kamera - Wyróżnienie
Nagroda C.I.C.A.E. - Wyróżnienie
British Independent Film Awards 2007
Najlepszy Film Niezależny
Najlepszy Reżyser
Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Toby Kebbell)
Najbardziej Obiecujący Debiutant (Sam Riley)
BAFTA 2008
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (nominacja dla Samanthy Morton)
Europejskie Nagrody Filmowe 2007
Odkrycie Roku (nominacja)
Camerimage 2007
Konkurs Główny
MFF Bratysława 2007
Najlepszy Aktor (Sam Riley)

INFORMACJE

Reżyseria: Anton Corbijn

Występują: Sam Riley, Samantha Morton, Craig Parkinson, Alexandra Maria Lara, Joe Anderson Bernard

Kraj produkcji: Australia, Japonia, USA, Wielka Brytania

Rok produkcji: 2007

Język oryginalny: angielski

Gatunek: dramat, muzyczny

Czas trwania: 121 min.

PREMIERA W KINIE 7 Marca 2008


PREMIERA NA DVD 11 Września 2008

ZOBACZ NA VOD

PRASA O FILMIE