2024-08-09

„Bulion i inne namiętności” z audiodeskrypcją sfinansowaną przez CK Zamek i Miasto Poznań w ramach „Kina bez barier”. Przedstawiamy zwiastun dla osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku

Pierwszy raz w historii Gutek Film audiodeskrypcja i napisy dla osób niesłyszących będą dostępne już od daty wejścia zagranicznego filmu do kin! Od 30 sierpnia wszystkie zainteresowane osoby – również z niepełnosprawnością wzroku – będą mogły obejrzeć „Bulion i inne namiętności” w dostępnej wersji, dzięki czemu doskonałe, festiwalowe kino będzie mogło dotrzeć jeszcze szerzej. Jest to możliwe za sprawą wygranej w konkursie „Forum bez barier – Open Call na audiodeskrypcję” organizowanym przez CK Zamek i Miasto Poznań.

Co szczególnie cieszy, na rozwiązaniu tym skorzystają nie tylko osoby z niepełnosprawnością słuchu i wzroku, ale również seniorzy, którzy mogą mieć problem z sczytywaniem napisów, a którzy tak licznie przychodzą do kin. Inicjatorem konkursu jest CK Zamek – prowadzący projekt „Kino bez barier”. To inicjatywa, która rozpoczęła się w 2022 roku w Poznaniu, a w kolejnych latach jej działalność została rozszerzona na Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Kino Echo w Jarocinie. Od tego roku projekt „Kino bez barier” obejmuje również cztery kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunię, Węgry, Słowację i Słowenię, a także osiem miejscowości w Wielkopolsce w ramach programu: „Kino bez barier w drodze”.

Podczas pierwszej edycji Forum bez barier – jedynego w Polsce spotkania poświęconego dostępności w sektorze audiowizualnym – nagrodę obejmującą sfinansowanie audiodeskrypcji otrzymał nagrodzony w Cannes Grand Prix najnowszy film Tran Anh Hunga „Bulion i inne namiętności”. Ten sensualny, apetyczny film widzowie – niezależnie od ograniczeń wzroku i słuchu – obejrzą w kinach od 30 sierpnia. Co to dokładnie oznacza?

Film będzie dostępny w wersji z audiodeskrypcją na kilka sposobów:

1. Poprzez aplikację AUDIOMOVIE
To usługa, z której można skorzystać poprzez pobraną na własny telefon aplikację. Uczestnicy seansów powinni przyjść do kina z wgraną aplikacją oraz własnym zestawem słuchawkowym, po czym zeskanować specjalny kod QR umieszczony w przestrzeni kina. W aplikacji AUDIOMOVIE widz może samodzielnie wybrać opcję wysłuchania filmu z lektorem lub z lektorem i audiodeskrypcją – w zależności od potrzeb. Z aplikacji korzystają tylko wybrane kina. Zalecamy bezpośredni kontakt z kinem w celu potwierdzenia dostępności Audiomovie.

2. Poprzez aplikację KINO DOSTĘPNE
Z tej aplikacji może skorzystać każdy widz w celu odsłuchania audiodeskrypcji filmu lub lektora, podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianej aplikacji. Aplikacja działa w każdym kinie, w którym jest dostępny internet.

Co ważne, korzystanie z aplikacji Audiomovie oraz Kino Dostępne podczas regularnych kinowych seansów przez osoby z niepełnosprawnością wzroku nie wpływa w żaden sposób na odbiór filmu przez innych uczestników seansu, w tym na obraz i dźwięk. Dzięki korzystaniu z aplikacji poprzez słuchawki pokaz filmu staje się dostępny dla wszystkich widzów.

3. Jako tzw. POKAZ DOSTĘPNY lub jako pokaz z napisami dla niesłyszących.
Pokaz organizowany z inicjatywy widzów lub kina. Zachęcamy osoby z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu zainteresowane takim seansem do zgłoszenia potrzeby w swoim lokalnym kinie.
Podczas pokazu na ekranie pojawiają się napisy dla niesłyszących. Dodatkowo osoby, które otrzymają odbiornik wraz ze słuchawką – zapewnione przez kino – będą mogły odsłuchać audiodeskrypcję i lektora, nie przeszkadzając innymi osobom w oglądaniu filmu.

W każdym z tych przypadków zalecamy bezpośredni kontakt z kinem, aby zgłosić zainteresowanie pokazem z audiodeskrypcją i/lub napisami dla niesłyszących, by upewnić się, że taki pokaz będzie realizowany.

CK Zamek w Poznaniu i Kino bez barier – Inicjatorzy konkursu na sfinansowanie audiodeskrypcji – przygotowali również zwiastun „Bulionu i innych namiętności” z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na polski język migowy.

Zobacz zwiastun: TUTAJ

Cytujemy za „Narzędziownikiem Kina Dostępnego”: Jeśli przyjmiemy, że praktykowanie dostępności to proces uczenia się (lub wręcz oduczania się konwencjonalnych sposobów realizowania wydarzeń), w którym popełnianie błędów – zamiast generować poczucie wstydu – pozwala wyciągnąć wnioski i zbliżać się do prawdziwej innowacji społecznej, to wejdziemy na drogę robienia rzeczy naprawdę ważnych i potrzebnych. Kultura zaś stanie się narzędziem inicjowania zmiany i włączania grup, które były przez lata systemowo dyskryminowane – i przyłączamy się do tej jakże ważnej misji. Mamy nadzieję, że ta nagroda to pierwszy krok do tego, aby uczynić filmy z katalogu Gutek Film bardziej dostępnymi.

„Bulion i inne namiętności" – również w wersji z audiodeskrypcją – w kinach od 30 sierpnia.