2019-05-22

Bong Joon-ho nokautuje Cannes! Film „Parasite” z najwyższą średnią ocen festiwalowej krytyki i publiczności

plakat-teaser-lekki.jpg

„Dziękuję, już wystarczy, idziemy do domu” – tak skwitował 8-minutową owację na stojąco koreański reżyser Bong Joon-ho, który powalił na kolana canneńską publiczność swoim najnowszym filmem „Parasite”. „Jeden z najlepszych filmów jakie widziałem na festiwalu od 22 lat! Absolutne mistrzostwo!”, relacjonuje Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny firmy Gutek Film.

„Szalony”, „nieprzewidywalny”, „nowy gatunek”, „absolutne arcydzieło” – zagraniczna prasa prześciga się w epitetach określających koreańską tragikomedię, a polskie media przyznają, że film Quentina Tarantino był zaledwie przystawką przed daniem głównym w postaci „Parasite”.

   
Podobnie do „Dzikich historii” w 2014 roku, „Parasite” natychmiast stało się nieoczekiwanym przebojem Festiwalu w Cannes. Film koreańskiego geniusza, twórcy „Okja” i „Snowpiercer: Arka przyszłości” wyrasta na faworyta w wyścigu o Złotą Palmę, przodując w rankingach canneńskiej krytyki, ze średnią 8,47 na 10. Sam Bong Joon-ho nazywa swój film „komedią bez klaunów i tragedią bez czarnych charakterów".

Głosy prasy o filmie „Parasite”:

Brawurowa komedia i społeczna satyra z motywem „home invasion”. Precyzyjne i absolutnie zaskakujące zwroty akcji, przywodzące na myśl Hitchcocka i Buñuela.

Screen Daily

Zawrotny, błyskotliwy - nigdy nie widzieliście czegoś takiego! „Parasite” udowadnia, że Bong Joon-ho wymyślił nowy gatunek filmowy.

IndieWire

„Parasite” mówi o naszych czasach tak trafnie, że nie możesz go zignorować.

Vanity Fair

Ten film wchodzi pod skórę!

The Telegraph

Niespotykane połączenie wielkiej sztuki filmowej i uszczypliwej, szalenie zabawnej panoramy klas społecznych. Bong Joon-ho stworzył zaskakujące i elektryzujące arcydzieło, którego potrzebujemy dokładnie w tym momencie!

Time Out

Wysublimowany i brawurowo nakręcony dramat rodzinny, który z minuty na minutę staje się coraz lepszy!

South China Morning Post

Bogata, trzymająca w napięciu i precyzyjnie skonstruowana satyra, która jest tak wyjątkowa, że aż ociera się o science-fiction.

The Guardian

 

„Parasite” to najnowsze dzieło koreańskiego reżysera Bong Joon-ho, znanego z takich filmów jak „Okja”, „Zagadka zbrodni” i „Snowpiercer: Arka przyszłości”. Film opowiada o dwóch rodzinach, których losy połączy niespodziewany incydent. Reżyser wystosował specjalne oświadczenie, w którym poprosił dziennikarzy relacjonujących festiwal o nieujawnianie szczegółów fabuły.

Premiera „Parasite” zaplanowana jest na jesień bieżącego roku.
Dystrybutorem filmu jest firma Gutek Film.

plakat-teaser-lekki.jpg