2021-02-25

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – przewodnik po pamięci. Zobacz interaktywną stronę filmu przygotowaną przez Culture.pl

Nagradzane arcydzieło animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta" to nie tylko oniryczna podróż przez wspomnienia Mariusza Wilczyńskiego, ale również nostalgiczny przewodnik po Łodzi i epoce PRL. Z okazji premiery filmu, portal Culture.pl przygotował dla widzów nie lada gratkę - interaktywny, dedykowany filmowi „przewodnik po pamięci".

Culture.pl to portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza. Stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców na świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u odbiorców. Za treści na stronie dedykowanej „Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest odpowiedzialny Bartosz Staszczyszyn - filmoznawca, krytyk filmowy i literacki, oraz scenarzysta. Ukończył filmoznawstwo na UJ. Jako dziennikarz publikował m.in. w tygodniku Polityka, magazynie Film, portalach Filmweb i Dwutygodnik. Jest scenarzystą serialu „Nielegalni", konsultantem scenariuszowym i współautorem książek o historii kina i telewizji.

Na stronie znajdziemy archiwalne zdjęcia Mariusza Wilczyńskiego z m.in. Tadeuszem Nalepą, Andrzejem Wajdą, Tomaszem Stańko, Markiem Kondratem czy Anną Dymną. Podążamy również śladami poszczególnych miejsc w Łodzi, bo to właśnie jego rodzinne miasto stanowiło dla twórcy największą inspirację.

Culture.pl przypatruje się nie tylko wybitnym twórcom, którzy użyczyli swoich głosów w filmie, ale także całej epoce PRL, tak wiernie oddanej przez Wilczyńskiego. Dzięki interaktywnej stronie dowiemy się dlaczego sklepową nazywano „panią życia i śmierci", skąd pochodzi krzyżówka rozwiązywana przez postać Andrzeja Chyry i co wspólnego z filmem Wilczyńskiego mają „Córki dancingu" i Jerzy Gruza.

Link do strony: https://culture.pl/pl/superartykul/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta-przewodnik-po-pamieci

„Zabij to i wyjedź z tego miasta" w kinach od 5 marca!