Aktualności

sorrentino

Za co kochamy Paolo Sorrentino? Jego nowy film „Oni” w kinach już 28 grudnia!

28 grudnia do kin trafi nowy film Paolo Sorrentino „Oni”. Reżyser obsypanego nagrodami „Wielkiego piękna”, „Młodości” oraz serialu „Młody papież” po kilkuletniej przerwie wraca z komediodramatem o zepsuciu, korupcji i pragnieniu władzy.

Sorrentino to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów we współczesnym kinie europejskim. Z każdym filmem włoski reżyser coraz szerszą widownię uwodzi poetyckimi i wizjonerskimi spektaklami, szalonymi mieszankami erudycji, estetyki i zmysłowości. Za co kochamy Paolo Sorrentino? 

Sorrentino 11

Bohaterowie

Sorrentino zwykł mawiać, że nie chce opowiadać na dużym ekranie historii, tylko przedstawiać niebanalne postacie. Najważniejsi są bohaterowie – ironiczni, cyniczni, zgorzkniali i piekielnie inteligentni. Obok osobowości wykreowanych przez Sorrentino nie sposób przejść obojętnie. Już na poziomie charakteryzacji i sposobu gry aktorskiej podkreślona zostaje ich inność, przyciągają wzrok swoim brakiem atrakcyjności (bohaterowie „Boskiego” czy „Wszystkich odlotów Cheyenne’a”). W innej odsłonie to dżentelmeni w bezbłędnie skrojonych marynarkach i wyraziste, jedyne w swoim rodzaju indywidualności jak Toni Servillo w „Wielkim pięknie”, Michael Caine w „Młodości”, czy Jude Law w „Młodym papieżu”. 

Sorrentino 1

Imprezy, imprezy, imprezy!

To właśnie w filmach Sorrentino mamy do czynienia z najbardziej ekstrawaganckimi imprezami w panoramie europejskiego kina. Wystarczy przypomnieć sobie sześćdziesiąte urodziny Jepa Gambardelli (Toni Servillo), bohatera „Wielkiego piękna”. Podobny spektakl czeka też na widza w filmie „Oni” – orgiastyczne, narkotyczne szaleństwa, które mają na celu uwieść najbardziej kontrowersyjnego „męża stanu” w dziejach włoskiej polityki. Frywolna, elektroniczna muzyka, do której kołyszą się atrakcyjne, młode dziewczęta w luksusowych przestrzeniach. Nawet w „Młodym papieżu” kino w stylu Paolo Sorrentino kipi zmysłowością. Lenny Belardo (Jude Law), tytułowy młody papież, pierwsza amerykańska głowa kościoła, nie stroni od doczesnych uciech i korzysta z życia nie zważając na powagę powierzonych mu obowiązków. Z jednej strony reżyser zdaje się otwarcie krytykować i wyśmiewać zjawiska o których opowiada, z drugiej zaś trudno widzom nie rozkoszować się ich widokiem na ekranie. Czy jest ktoś, kto chociaż na chwilę, nie chciałby się znaleźć na imprezie u Sorrentino? 

Sorrentino 2

Filmowe oblicza „włoskości”

Sorrentino porusza najczęściej sprawy „z gruntu włoskie”, jak mafia, piłka nożna czy polityka. W „Dodatkowym człowieku” (2001) inspirował się kolorowym życiem gwiazd muzyki lat 80. czy tragicznym losem piłkarza AS Romy, Agostina Di Bartolomei. Tłem dla „Konsekwencji miłości” (2004) była zbrodnicza działalność przedstawicieli włoskiej mafii. „Boski” (2008) jest oryginalnym podejściem do biografii jednego z najważniejszych polityków powojennej historii Włoch, Giulia Andreottiego. W końcu „Wielkie piękno” (2013) to autorska wypowiedź na temat „la dolce vita” -słodkiego życia, którym włoskie społeczeństwo doprowadziło do kulturowego i intelektualnego upadku kraju. W serialu „Młody papież” włoski reżyser bezczelnie wkracza w sam środek Watykanu z jego ukrywanymi przed światem zewnętrznym sekretami, obnażając najgorsze grzechy świątobliwych rezydentów stolicy Kościoła katolickiego. Bohaterzy najnowszego filmu Sorrentino znów są mocno zainspirowani realiami włoskiej rzeczywistości. Tytułowi „Oni” zrobią wszystko by znaleźć się jak najbliżej najsłynniejszego polityka w dziejach Włoch – Silvia Berlusconiego. 

Sorrentino 3

„Oni” w kinach od 28 grudnia