2025-07-15

Mario Martone o wolności i życiu na własnych zasadach. Polska premiera festiwalowa „Wolności po włosku” na 19. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi

Z Konkursu Głównego Cannes prosto do publiczności w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. „Wolność po włosku” („Fuori”) prezentuje życiorys niepokornej Goliardy Sapienzy – jednej z najwybitniejszych współczesnych włoskich pisarek wyprzedzającej swoje czasy – i jest porywającym portretem kobiety próbującej odnaleźć swoje miejsce w patriarchalnym świecie Włoch lat 80. Najnowszy film Mario Martone („Nostalgia”) zostanie pokazany premierowo 31 lipca w sekcji „Świat pod namiotem”, która przybliża widzom najnowsze trendy sztuki filmowej całego świata.

 „Wolność po włosku” (Fuori), reż. Mario Martone | w kinach w 2026 roku

Najnowszy film Mario Martone („Nostalgia”) to elektryzujący portret Goliardy Sapienzy – złodziejki, kochanki, więźniarki, niepokornej ikony wolności, a także jednej z najwybitniejszych współczesnych włoskich pisarek. Ta dojrzała, wyzwolona kobieta w świecie przemocy i politycznych napięć nie traci z oczu swojej wrażliwości i pasji, a przede wszystkim nie daje sobie odebrać prawa do życia na własnych zasadach. W postać Sapienzy wciela się Valeria Golino, ikona włoskiego kina, która tworzy na ekranie portret kobiety wyprzedzającej swoje czasy. W „Wolności po włosku” Mario Martone Golino umiejętnie pokazuje sprzeczności, które łączyła w sobie jej bohaterka: intelekt i zmysłowość, brawurę i czułość, melancholię i bunt. Na ekranie weterance włoskiego kina towarzyszy między innymi należąca do nowego pokolenia włoskich aktorek Matilda De Angelis. Na tle burzliwych realiów Włoch lat 80., w cieniu ideologii, represji i rozczarowań, „Wolność po włosku” stawia pytanie o możliwość autentycznej wolności. Czy kobieta może odnaleźć swoje miejsce w świecie, który próbuje ją zamknąć w jednej z patriarchalnych ról? Mario Martone, z właściwą sobie precyzją i głębią psychologiczną, kreśli portret osoby, która śmiało wyprzedza swoje czasy.

31.07 godz. 15:00, więcej informacji: TUTAJ


„Tajny agent” (O Agente Secreto), reż. Kleber Mendonça Filho | w kinach w 2026 roku

Znakomity brazylijski filmowiec Kleber Mendonça Filho („Sąsiedzkie dźwięki”, „Bacurau”, „Aquarius”) powraca gęstym thrillerem, nagrodzonym w Cannes za reżyserię i główną rolę męską. Lata 70., Brazylia w żelaznym uścisku wojskowej dyktatury. Wybitny naukowiec Marcelo (wspaniały Wagner Moura – pamiętny Escobar w „Narcos”) powraca do rodzinnego Recife, żeby zabrać swojego syna w bezpieczne miejsce. Filho precyzyjnie tka kinofilską opowieść — z jednej strony to wyrafinowany i trzymający w napięciu film polityczny, mozaikowa historia o skorumpowanym społeczeństwie, z drugiej zaś opowieść o ludzkiej solidarności i niezłomności, a także o pamięci. Brazylijski reżyser wyłamuje się z gatunkowych ram, tworząc kino świeże i zaskakujące, a zarazem cudownie pulpowe. Wspaniale jest w Tajnym agencie oddany klimat dawnych lat — scenografia i kostiumy są warte Oscara.

1.08 godz. 20:30, więcej informacji: TUTAJ


„Trzy miłości”, reż. Łukasz Grzegorzek | w kinach od 5 września 2025 roku 

„Trzy miłości” to najnowszy film Łukasza Grzegorzka („Moje wspaniałe życie”, „Kamper”). Lena (Marta Nieradkiewicz), czterdziestoletnia aktorka, świeżo po rozwodzie, chce ułożyć swoje życie na nowo. Gotowa na zmiany, szybko wpada w objęcia tętniącej nocnym życiem Warszawy, a zaraz potem Kundla (Mieszko Chomka) – młodego, charyzmatycznego studenta. Ich związek to eksplozja namiętności, w której stopniowo rozmywają się granice między bliskością i pożądaniem. Tymczasem Jan (Marcin Czarnik), były mąż Leny i ceniony prawnik, nie potrafi pogodzić się z końcem ich małżeństwa. Aplikacja szpiegowska zainstalowana na telefonie Leny oraz wynajęte mieszkanie naprzeciw jej okien stają się narzędziami kontroli nad nią. Czy to jeszcze nieszczęśliwa miłość, czy już niebezpieczna obsesja. Balansując między romansem a erotycznym thrillerem, Grzegorzek tworzy zmysłowy, prowokujący – ale z charakterystyczną dla siebie szczyptą humoru – portret relacji we współczesnym świecie. To opowieść o tym, że miłość może być piękna, toksyczna, szalona i nieprzyzwoicie prawdziwa. A niektóre pary potrzebują trzeciej szansy.

31.07 godz. 17.30, więcej informacji: TUTAJ

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami. Goście: Łukasz Grzegorzek (reżyser, współautor scenariusza), Natalia Grzegorzek (producentka, współautorka scenariusza), Marta Nieradkiewicz (aktorka).

19. BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą w dniach 26.07-3.08.2025. Program festiwalu dostępny na stronie https://dwabrzegi.pl/.