Wojaczek

Wojaczek

Wizjoner Lech Majewski zrealizował może najbardziej przejmujący film o latach sześćdziesiątych PRL-u. "Wojaczek", chociaż wykorzystuje fakty z tragicznej biografii poety-katastrofisty, wchodzi w regiony filmowego uniwersalizmu, w regiony eseju o kondycji artysty. "Wojaczek" to przede wszystkim niezwykle pesymistyczny opis napięć psychicznych i emocjonalnych powstałych między wrażliwą jednostką a otoczeniem...

Film opowiada o "kaskaderze polskiej literatury" - Rafale Wojaczku. Nie jest to jednak typowa biografia artysty. Reżyser pokazuje epizody z ostatniego okresu krótkiego, tragicznego życia poety.

Paradoksalnie, w wypadku Wojaczka to nie jego samobójcza śmierć wydaje się tragiczna, ale właśnie życie. Śmierć jawi się tu raczej jako wybawienie od pełnego udręki i cierpienia ziemskiego bytowania i jako spełnienie mitu tragicznego poety. Wojaczek jest legendą, a ta jak wiadomo rodzi się z plotek, skandali, trudnego charakteru postaci, jego "inności", aż wreszcie z gwałtownej, bądź przedwczesnej śmierci.

Nagrody i festiwale

FPFF w Gdyni 1999
Nagroda za reżyserię
Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2000
7 nominacji, w tym dla Najlepszego Filmu i Najlepszego Reżysera
Europejskie Nagrody Filmowe 2000
Najlepszy Aktor (nominacja dla Krzysztofa Siwczyka)

INFORMACJE

Reżyseria: Lech Majewski

Występują: Krzysztof Siwczyk, Dominika Ostalowska, Andrzej Mastalerz

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 1999

Język oryginalny: polski

Gatunek: dramat, biograficzny

Czas trwania: 90 min.

PREMIERA W KINIE 5 Listopada 1999