Toni Erdmann

Toni Erdmann

Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Film okazał się również niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych.Nominowany w 5 kategoriach zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii. „Toni Erdmann” był również nominowany do Oscara, Złotych Globów oraz Nagród BAFTA i Cezarów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

Nagrody i festiwale

Oscary 2017
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
Złote Globy 2017
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
MFF Cannes 2016
Nagroda FIPRESCI
Europejskie Nagrody Filmowe 2016
- Najlepszy Film
- Najlepszy Reżyser
- Najlepszy Scenariusz
- Najlepsza Aktorka (Sandra Hüller)
- Najlepszy Aktor (Peter Simonischek)
BAFTA 2017
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
Cezary 2017
Najlepszy Film Zagraniczny (nominacja)
FIPRESCI Grand Prix
Najlepszy Film Roku 2016
Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2018
Najlepszy Film Europejski (nominacja)

INFORMACJE

Reżyseria: Maren Ade

Występują: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn

Kraj produkcji: Niemcy, Austria

Rok produkcji: 2016

Język oryginalny: niemiecki, angielski, rumuński

Gatunek: komedia, komediodramat

Czas trwania: 156 min.

PREMIERA W KINIE 27 Stycznia 2017


PREMIERA NA DVD 15 Września 2017

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD

ZOBACZ NA VOD

PRASA O FILMIE