Sugar Man

Searching for Sugar Man

Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał.

Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.

Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presleya i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez. Ten film to opowieść o jego niezwykłych losach, a także o nadziei, inspiracji i potędze muzyki.

Nagrody i festiwale

Oscary 2013
Najlepszy Dokument
BAFTA 2013
Najlepszy Dokument
Festiwal Filmowy Sundance 2012
Nagroda Publiczności
Specjalna Nagroda Jury w kategorii Dokumentalnej
Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2014
Najlepszy Film Europejski

INFORMACJE

Reżyseria: Malik Bendjelloul

Występują: Rodriguez, Stephen 'Sugar' Segerman, Dennis Coffey

Kraj produkcji: Niemcy

Rok produkcji: 2012

Język oryginalny: angielski

Gatunek: muzyczny, dokumentalny, biograficzny

Czas trwania: 86 min.

PREMIERA W KINIE 22 Lutego 2013


PREMIERA NA DVD 20 Września 2013

ZOBACZ NA VOD