To nie są księżniczki czekające na ratunek. Poznaj bohaterskie dziewczyny studia Ghibli. Arcydzieła anime na dużym ekranie.
Nie noszą peleryn, nie maja nadnaturalnej siły, rzadko kiedy posiadają supermoce. Daleko im zarówno do klasycznych superbohaterek, jak i do biernie oczekujących na ratunek księżniczek. Zamiast tego mają swoje lęki i słabości, które próbują przezwyciężyć. I to właśnie czyni je bohaterkami. Przedstawiamy bohaterskie dziewczyny z filmów Ghibli, które już – lub w najbliższym czasie – zobaczycie w polskich kinach.
Studio Ghibli, kultowa japońska wytwórnia filmów animowanych, słynie z tworzenia niezwykłych światów i poruszających historii, których nie sposób pomylić z wytworami żadnego innego studia. Jeśli by zagrać w „bingo Ghibli”, to na karcie gry nie mogłoby zabraknąć: zaczarowanych istot, zwierzęcych bohaterów, tajemniczych wielowymiarowych światów, nawiązań do japońskiego folkloru i wierzeń, muzyki Joe Hisaishi’ego, a także silnych, odważnych i niejednoznacznych bohaterek. Na 12 filmów wyreżyserowanych przez współzałożyciela studia Hayao Miyazakiego aż 8 filmów w centrum akcji ma postaci kobiece. Są to często nieśmiałe, zagubione dziewczyny (zazwyczaj u progu dojrzewania lub dorosłości), które początkowo napotykają różnorakie trudności, by ostatecznie wyjść z opresji cało, wyposażone w odwagę, nowe doświadczenia i umiejętności.
Postacie takie jak Chihiro ze „Spirited Away: W krainie bogów”, San z „Księżniczki Mononoke”, Sophie z „Ruchomego zamku Hauru”, Arrietta z „Tajemniczego świata Arrietty”, Ponyo z filmu o tym samym tytule oraz Haru z „Narzeczonej dla kota” odgrywają kluczowe role, które nie tylko swoimi czynami popychają fabułę do przodu, ale także dają – zarówno małym, jak i starszym widzom – cenne życiowe lekcje. Wszystkie te bohaterki można – lub będzie można – zobaczyć w polskich kinach w ramach pokazów specjalnych wybranych filmów Ghibli.
Bohaterki filmów dla najmłodszych („Narzeczona dla kota”, „Tajemniczy świat Arrietty” i „Ponyo”) pokazują, że należy sięgać po to, na czym najbardziej nam zależy oraz że nawet jeśli coś nie idzie po naszej myśli, to z nowych zaskakujących przygód można wyciągnąć ważne lekcje. Haru – bohaterka „Narzeczonej dla kota” – jest nieśmiałą licealistką z głową w chmurach. Wiecznie spóźnia się do szkoły, gubi rzeczy i wzdycha do chłopaka, który nie zwraca na nią uwagi. Po tym, jak uratuje życie kotu, trafia do Kociego Królestwa, gdzie rozpoczyna podróż w głąb siebie, zyskuje odwagę i wiarę w swoją wewnętrzną siłę. Po powrocie ze świata kotów do świata ludzi Haru nie jest już tą samą, zlęknioną nastolatką. Jej przemiana polega na odkryciu własnej siły i zrozumieniu, że jest zdolna do przezwyciężania wszelkich trudności.
Historia przedstawiona w „Ponyo" przywodzi na myśl baśń „Mała syrenka" Hansa Christiana Andersena, czy też zrealizowaną kilkanaście lat później animację Disneya „Luca". To opowieść o złotej rybce, która pragnie stać się człowiekiem po tym, jak zaprzyjaźnia się z chłopcem o imieniu Sosuke. Gdyby nie jej energia i uparta natura, Ponyo nie wywalczyłaby sobie przemiany w ludzką dziewczynkę. Jej przygoda pokazuje, że prawdziwa przyjaźń jest ponad różnicami.
O przenikaniu się światów ludzi i innych gatunków mówi również „Tajemniczy świat Arrietty”. Tytułowa bohaterka udowadnia, że ciekawość to pierwszy stopień do... przygody! Choć Arrietta ma zaledwie kilka centymetrów wzrostu, cechuje ją wielka odwaga. Dorastająca w przekonaniu, że powinna unikać ludzi, podejmuje ryzykowną decyzję, by zaprzyjaźnić się z ludzkim chłopcem. Nie tylko ona na tym zyskuje, ale i jej najbliżsi, którzy przez lata obudowali się lękiem i stereotypami w stosunku do „groźnych" ludzi. Nastoletnia Arrietta udowadnia starszym przedstawicielom swojego gatunku, że światy dużych i małych mogą współistnieć, a różnice nie muszą dzielić, lecz mogą łączyć.
Wszystkie trzy wyżej wymienione filmy polecane są widzom od 7. roku życia. Lista kin grających „Narzeczoną dla kota”, „Ponyo” i „Tajemniczy świat Arrietty” dostępna jest TUTAJ. „Ponyo” będzie można również zobaczyć 18 lipca w Multikinie w ramach cyklu OFFowe czwartki.
Na ekrany polskich kin powrócą trzy bohaterki prawdopodobnie najbardziej znanych i lubianych filmów studia Ghibli. Od 10 maja w wybranych kinach ponownie obejrzeć można nagrodzony Oscarem „Spirited Away: W krainie bogów”. Ten film łączy w sobie wszystkie elementy charakterystyczne dla świata Ghibli i wyobraźni Hayao Miyazakiego. Jest ukryta za bramą w lesie tajemnicza kraina, duchy i antropomorficzne zwierzęta, zaklęcie, które należy złamać i bohaterska dziewczyna, której przyszło zmierzyć się z tym trudnym zadaniem. Dziesięcioletnia Chihiro przeprowadza się z rodzicami do nowego miejsca. Przeprowadzka jest już wystarczająco stresującym doświadczeniem, a na domiar złego Chihiro zamiast do nowego domu trafia do niepokojącej krainy, gdzie jej rodzice zostają zamienieni w wygłodniałe świnie. Dziewczynka boi się (kto by się nie bał!) i miewa momenty zwątpienia, ale w drodze do uwolnienia rodziców zawiera nowe przyjaźnie i swoją dobrocią zjednuje sobie przerażające wszystkich duchy.
Najbardziej nieustraszoną i wojowniczą dziewczyną z uniwersum Ghibli jest bez dwóch zdań San z „Księżniczki Mononoke”. Wychowanej przez wilki dziewczynie bliżej jest do świata zwierząt i leśnych bóstw niż świata chciwych, eksploatujących naturę ludzi. Nie cofnie się przed niczym, aby powstrzymać degradację lasu. Po poznaniu młodego wojownika, który stara się zrozumieć obie strony konfliktu, San zaczyna dążyć do pokoju między światem lasu a światem ludzi. Leśna księżniczka od początku do końca pozostaje wierna swoim wartościom, ale wraz z nowymi doświadczeniami i zmianą perspektywy staje się bardziej otwarta na dialog.
„Księżniczka Mononoke” zagości ponownie na dużym ekranie od 7 czerwca, zarówno w kinach studyjnych, jak i multipleksach (Cinema City, Helios, Multikino). 6 czerwca zapraszamy także na seanse w ramach cyklu OFFowe czwartki w sieci Multikino. Sprzedaż biletów: TUTAJ.
Bohaterką, która przechodzi największą transformację (również fizyczną!) jest Sophie z „Ruchomego zamku Hauru". Dziewczyna pracuje w sklepie z kapeluszami i woli nie rzucać się w oczy. Nieśmiała i wycofana nastolatka pewnego dnia zostaje uwięziona w ciele 90-letniej staruszki! To przyczynek do dalszych przygód i odkrywania świata poza rodzinnym miastem. Klątwa złej wiedźmy zamiast ją osłabić, umożliwia Sophie spojrzenie na życie z innej perspektywy. Dziewczyna coraz mniej przejmuje się tym, co myślą o niej inni i tym pewniejsza siebie się staje.
W 20-lecie swojej światowej premiery „Ruchomy zamek Hauru” ponownie znajdzie się w kinach. Zapraszamy do wybranych kin (studyjnych i multipleksów: Cinema City, Helios, Multikino) od 21 czerwca. Dzień wcześniej, 20 czerwca odbędą się specjalne pokazy w ramach cyklu OFFowe czwartki w sieci Multikino. Sprzedaż biletów: TUTAJ.
Bohaterki powołane do życia przez studio Ghibli nie są oczywiste. Zbudowane są z wielu sprzeczności i słabości. Granica między dobrem a złem w animacjach spod szyldu Ghibli wielokrotnie się zaciera, co różni w znaczący sposób te animacje od zachodnich, w których dychotomia dobra i zła jest bardziej czarno-biała. Siła tych bohaterek tkwi nie w nadprzyrodzonych mocach, a w ich człowieczeństwie i umiejętności adaptacji do zmian. Nie są one jedynie księżniczkami czekającymi na ratunek, ale aktywnymi uczestniczkami swoich przygód. Haru, Arrietta, Ponyo, Chihiro, San i Sophie czekają w kinach!