2024-03-19

Pierwsze takie spotkanie po Oscarach. Mariusz Szczygieł w rozmowie z producentką „Strefy interesów” Ewą Puszczyńską. Pokaz z dyskusją 28 marca.

28 marca o godzinie 19:00 w Kinie Muranów odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Po seansie „Strefy interesów” odbędzie się rozmowa Mariusza Szczygła z Ewą Puszczyńską. To pierwsze takie spotkanie po oscarowej gali. Nagrodzona dwoma Oscarami „Strefa interesów” powstawała blisko dekadę, z czego najwięcej czasu zajął drobiazgowy, wyczerpujący research pod czujnym okiem historyków. Reporter i pisarz Mariusz Szczygieł w rozmowie z Ewą Puszczyńską zapyta o kulisy powstawania filmu, proces pozyskiwania materiałów archiwalnych i bliskość ekranowej historii do rzeczywistej biografii rodziny Hössów. 

Ewa Puszczyńska ma na koncie kolejny film doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową. Po statuetce dla „Idy” (najlepszy film międzynarodowy) przyszedł czas na Oscara – w tej samej kategorii – dla „Strefy interesów”. Jonathan Glazer zdecydował się opowiedzieć o Zagładzie bez cienia przemocy. W opowiadanej historii koncentruje się na tym, co działo się po drugiej stronie muru obozu  Auschwitz-Birkenau – w przylegającej do niego rajskiej posiadłości Rudolfa i Hedwigi Hössów, w której wychowywali piątkę dzieci. I choć może wydawać się to niemożliwe, potomkowie Hössów wspominają ten czas, jako najlepsze, najbardziej beztroskie lata. Sąsiadująca z obozem śmierci ogrodowa idylla, łącznie z letnim basenem, pieczołowicie pielęgnowanym ogrodem, szklarnią, leżakami i kocami została odtworzona w oparciu o autentyczne, archiwalne fotografie dokumentujące ten czas w życiu Hössów.

Mariusz Szczygieł – wielokrotnie nagradzany pisarz i reporter w taki sposób pisał o „Strefie interesów”: To film, który nie pokazuje Zagłady wprost. Akcja dzieje się wyłącznie w domu komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa i kamera nie wysuwa się poza mury ogrodzenia. Dla mnie jest to film o zagładzie sumienia, o wewnętrznej zagładzie człowieka. Im bardziej obserwujemy szczęśliwe rodzinne poranki, zwyczajne rozmowy służących, spacery po ogrodzie i podziwianie dorodnej kalarepy, tym ta zagłada wydaje się większa. 

Link do sprzedaży biletów na seans ze spotkaniem i dyskusją: TUTAJ

Goście spotkania: 

Ewa Puszczyńska – urodzona w 1955 roku w Łodzi producentka filmowa. Prowadzi własną firmę Extreme Emotions. Produkowała filmy Pawła Pawlikowskiego „Ida” i „Zimna wojna”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, „Aidę” Jasmili Žbanić i „Głupców” Tomasza Wasilewskiego. Jest członkinią Polskiej, Europejskiej i Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 2020 roku magazyn „Variety” umieścił ją na liście pięciuset najbardziej wpływowych osób w branży medialnej. 

Mariusz Szczygieł – urodzony w 1966 roku w Złotoryi polski dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca akademicki. Jest – po Hannie Krall – najczęściej przekładanym polskim reporterem (21 języków). Jego „Gottland” otrzymał Europejską Nagrodę Książkową (2009), a „Nie ma” zdobyło podwójną Nagrodę Literacką „Nike” w głosowaniu jury i czytelników (2018) oraz Nike 25-lecia w głosowaniu czytelników (2021). W konkursie Grand Press przyznano mu tytuł Dziennikarz Roku 2012. Patronat nad wydarzeniem objęło Wydawnictwo Dowody. W trakcie spotkania będzie możliwość zadania gościom pytań i wzięcia udziału w dyskusji.