Siła kobiet w poruszającym „Lingui” Mahamata-Saleha Harouna – film od dziś w kinach!
„Lingui” to jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. I zarazem kolejne dzieło wybitnego reżysera, pochodzącego z Czadu Mahamata-Saleha Harouna, które wzbudziło zachwyt krytyków. „Podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji” – pisał po canneńskiej premierze „The New York Times”. „Piękny portret dziewczyny, która odważyła się wziąć życie we własne ręce” – wtórowała mu „Cineuropa”. „Lingui” to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę, i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.
Dowiedz się więcej o „Lingui”
Czy w konserwatywnym Czadzie – kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem – tworzenie tak feministycznego filmu jak „Lingui” jest ryzykowne? Przeczytaj więcej o filmie w artykule z The New Yorker. Przeczytaj więcej.
Przeczytaj o twórczości reżysera na PelnaSala.pl
Bartłomiej Nowak dla portalu Pełna Sala przygotował sylwetkę Mahamata-Saleha Harouna, uznanego reżysera i jedynego (!) obywatela Czadu, któremu udało się zrealizować pełnometrażowy film kinowy. Tutaj znajdziesz tekst.