2023-11-20

SEXEDPL poleca „How to Have Sex” i „20 000 gatunków pszczół”. Filmy w kinach od 24 listopada i 8 grudnia

Założona przez Anję Rubik fundacja SEXEDPL jest multimedialną platformą, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci i relacji. SEXEDPL na pierwszym miejscu stawia takie wartości jak: wzajemny szacunek, inkluzywność, równość, empatia i odpowiedzialność. Tych wartości poszukuje również w rekomendowanych przez siebie treściach.  Cieszymy się, że fundacja doceniła filmy, które polscy widzowie i widzki już niedługo zobaczą w kinach: pełne młodzieńczej energii „How To Have Sex" i empatyczne „20 000 gatunków pszczół".  

Rekomendacja ekspertów i ekspertek SEXEDPL: „How To Have Sex" staje w kontrze do filmów skierowanych do młodych widzów, które trywializują pierwsze, często niezdarne i nieudane, a czasem wymuszone doświadczenia seksualne, nie uwzględniając ich złożoności. Debiutancki obraz Molly Manning Walker powinien stać się pretekstem do rozmów na temat świadomej zgody i presji związanej z debiutem seksualnym. 

Przypominamy o nadchodzących spotkaniach wokół „How To Have Sex", w tym tych organizowanych we współpracy z SEXEDPL. Więcej informacji: TUTAJ

Tak to robią dziewczyny! Energetyczny koktajl filmu imprezowego i poruszającego coming of age oraz intrygujący portret pokolenia Z. Świetnie zagrany i dynamicznie zrealizowany, opowiada o dojrzewaniu generacji, dla której seksualna swoboda oznacza jednocześnie wolność i ogromną presję. Czy w świecie, w którym sex & fun to mantra napędzająca sprzedaż, istnieje szansa na zbudowanie bliskości? 

„How to Have Sex” w reżyserii 29-letniej Molly Manning Walker to obok „Aftersun” i „Poprzedniego życia” jeden z najlepszych kobiecych reżyserskich debiutów ostatnich lat. To opowieść o trzech dziewczynach, które w oczekiwaniu na wyniki szkolnych egzaminów jadą na greckie „wakacje życia”: bawią się do upadłego i zamierzają sprawić, by jedna z nich straciła wreszcie dziewictwo. Wydawać by się mogło, że takich historii kino widziało już wiele: dzikie wakacje, dzika zabawa, dzikie pragnienia. Jednak ten słoneczny film o szalonym summer break niepostrzeżenie staje się opowieścią o pierwszych rozczarowaniach i inicjacji w mroczne strony dojrzewania. Manning Walker doskonale wykorzystuje female gaze i tworzy pełen empatii wiarygodny portret dziewczyńskości. W końcu girls just wanna have fun! 

Film spotkał się w Cannes z entuzjastycznym przyjęciem widowni, krytyki oraz jury, które wyróżniło go główną nagrodą sekcji Un Certain Regard. Na pierwszym planie w roli Tary błyszczy Mia McKenna-Bruce (serial „Wiedźmin”, film „Perswazje”), która całkowicie zawłaszcza uwagę widza. „How to Have Sex” jest odważnym i empatycznym kinem, które ma szansę stać się przebojem i głosem pokolenia.

„How to Have Sex” w polskich kinach od 24 listopada.


Rekomendacja ekspertów i ekspertek SEXEDPL: Wzruszający, piękny i wrażliwy film, który może znacząco wpłynąć na obecny dyskurs na temat transpłciowych dzieci. Estibaliz Urresola Solaguren w swoim znakomitym debiucie fabularnym z troską i współczuciem traktuje bohaterki i bohaterów swojego filmu, pokazując rodzinne zależności i więzi, które buzują jak w ulu.

Najlepszy hiszpański film roku a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju. 

Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów. 

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia. 

„20 000 gatunków pszczół” w polskich kinach od 8 grudnia.