2025-03-24

Bracia Quay adaptują Schulza. Zobacz plakat do „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” autorstwa Andrzeja Klimowskiego

sanatorium-pod-klepsydra-wedlug-braci-quay-plakat-lq.jpg

„Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” to odważna adaptacja prozy Brunona Schulza autorstwa legendarnych twórców animacji – Stephena i Timothy’ego Quay’ów. Ta niezależna produkcja była tworzona przez dwie dekady. Pomysł hołdu dla twórczości Schulza narodził się jeszcze w latach 80. XX wieku, gdy ich krótkometrażowa „Ulica Krokodyli” była pierwszą od czasów wersji Wojciecha Jerzego Hasa adaptacją literatury pisarza z Drohobycza. Prezentujemy plakat oraz zwiastun „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” – w wybranych kinach studyjnych od 11 kwietnia.

Bracia Quay swoje zainteresowanie Europą Wschodnią i prozą Schulza zawdzięczają Andrzejowi Klimowskiemu, mieszkającemu w Londynie grafikowi i malarzowi. Klimowski jest autorem plakatu do pierwszego pełnometrażowego filmu Braci – „Instytut Benjamenta” – w polskich kinach w 1995 roku również dzięki Gutek Film. Prawie trzy dekady później Klimowski stworzył plakat do najnowszego filmu Braci – „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay”. Plakaty do obu filmów wchodzą ze sobą w dialog i są stworzone w spójnym, charakterystycznym zarówno dla twórczości Klimowskiego, jak i Quay'w stylu.

Bracia Quay – Amerykanie od lat mieszkający i tworzący w Wielkiej Brytanii – filmy lalkowe zaczęli tworzyć w 1979 roku. Polskę odwiedzili pięć lat wcześniej na zaproszenie Andrzeja Klimowskiego po tym, jak obejrzeli wystawę polskiej szkoły plakatu, która zmieniła ich życie. Ówczesny wygląd ulic, przechodniów, wystaw sklepowych czy trakcji tramwajowych wszedł do ich filmów i ilustracji jako stały element dawno zapomnianego świata. W połączeniu z fascynacją dziełami Franza Kafki, Krzysztofa Pendereckiego, Leoša Janáčka, Karlheinza Stockhausena czy Waleriana Borowczyka miłość do Europy Środkowo-Wschodniej przerodziła się w wieloletnią pasję. Nikt tak nie zgłębia motywów kultury tej szerokości geograficznej, co bracia Quay.

Andrzej Klimowski (ur. w 1949 r.) - grafik, malarz, autor filmów animowanych i powieści graficznych. Projektuje zarówno plakaty, jak i okładki książkowe dla czołowych wydawnictw, a jego prace pojawiają się w prasie. Urodzony w Londynie, jako potomek polskich emigrantów. Mieszka i pracuje tamże. Jako artysta stara się pokazać swoje wyobrażenia Polski i Wielkiej Brytanii z perspektywy swoich wyobrażeń i własnej tożsamości. Jest wszechstronnie wykształcony. W latach 1968-1972 studiował rzeźbę i malarstwo w St. Martin School of Art w Londynie. W latach 1973-74 uczył się w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, a w następnym roku w pracowni filmu animowanego doc. Kazimierza Urbańskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach '80 wykładał grafikę warsztatową i projektowanie graficzne na brytyjskich uczelniach. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Ilustracji w Royal College of Art, obecnie jest profesorem emerytowanym. Jego grafiki to surrealistyczne i mroczne plakaty kolażowe, inspirowane teatrem, filmem czy operami. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich i zagranicznych, m.in. w Warszawie, Amsterdamie i w Waszyngtonie. Jego twórczość była tematem retrospektywy w National Theatre w Londynie.

„Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” zostało zrealizowane po polsku z polską ekipą i aktorami. W filmie wystąpili Wioletta Kopańska, Andrzej Kłak oraz Tadeusz Janiszewski, słynny aktor Teatru Ósmego Dnia. Bruno Schulz – autor literackiego pierwowzoru „Sanatorium Pod Klepsydrą” – to jeden z najoryginalniejszych pisarzy i artystów XX wieku. Jego tragiczny los również został zawarty w filmie, bo postać Schulza i jego wyobraźnia inspiruje Braci Quay od początku ich kariery. W pełnometrażowym dziele, które trzeba uznać za summę ich dokonań, stworzyli hybrydę animacji lalkowej i zdjęć aktorskich. Podziw budzi odważna decyzja, na jaką nie zdecydowałby się żaden polski reżyser – umieścić gęstą, poetycką frazę Schulza w oryginale. Daje to rozkosz słuchania hipnotycznej, wciągającej lektury.

„Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” w wybranych kinach od 11 kwietnia. Polska premiera nowej adaptacji prozy Schulza odbędzie się na Timeless Film Festival Warsaw (7-14 kwietnia). Więcej o festiwalu znajdą Państwo na: https://timelessfilmfestival.pl/pl/

sanatorium-pod-klepsydra-wedlug-braci-quay-plakat-lq.jpg