„Wychował pokolenia kinomanów” – Roman Gutek uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” podczas otwarcia 25. MFF Nowe Horyzonty

Roman Gutek – działacz kulturalny, dystrybutor filmowy i producent, twórca Festiwalu Nowe Horyzonty – został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Najwyższe odznaczenie resortu kultury wręczył Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas gali otwarcia jubileuszowej, 25. edycji MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
– Roman Gutek wychował pokolenia kinomanów, którzy z jego pomocą kształtowali swój gust filmowy, poznając nieznanych w Polsce twórców i otwierając się na nowe spojrzenie na kino. Jego inicjatywy – od działalności w Dyskusyjnym Klubie Filmowym i „Hybrydach”, przez Warszawski Festiwal Filmowy, firmę Gutek Film, edukację filmową, kina, które tworzył i prowadził, aż po Festiwal Nowe Horyzonty – były często wizjonerskie, wymagające ogromnego uporu i determinacji. Dzięki nim miliony widzów w Polsce miały szansę zobaczyć tysiące wymagających, ale ważnych filmów – mówił Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dziś, gdy Festiwal Nowe Horyzonty odbywa się już po raz 25, misja Romana Gutka jest kontynuowana. Wydarzenie to adaptuje się do zmieniającej rzeczywistości, inicjuje nowe projekty i zaraża kolejne pokolenia pasją do dobrego kina – dodał.
Roman Gutek
Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Podczas studiów zaangażował się w działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ubab” oraz klubu „Hybrydy”. Popularyzował kinematografię zachodnią, współorganizując przeglądy, debaty i spotkania z twórcami.
W 1985 r. zorganizował I Warszawski Tydzień Filmowy. Do 1990 r. był dyrektorem jego kolejnych edycji, przekształcając wydarzenie w Warszawski Festiwal Filmowy. Był współzałożycielem Fundacji Sztuki Filmowej, w której w latach 1990-1994 pełnił funkcję dyrektora dystrybucji. W 1994 r. założył firmę Gutek Film, zajmującą się dystrybucją kina niezależnego, i został właścicielem kina „Muranów” w Warszawie. W latach 1995-2000 był dyrektorem programowym Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym.
W 2001 r. stworzył Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Jego pierwsza edycja odbyła się w Sanoku, a kolejne cztery w Cieszynie. Od 2006 r. festiwal odbywa się we Wrocławiu. Jest również pomysłodawcą odbywającego się od 2010 r. we Wrocławiu American Film Festival. Organizatorem obu festiwali jest założone w 2003 r. z jego inicjatywy Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które zajmuje się edukacją filmową i dystrybucją filmów oraz od 2012 r. prowadzi kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
W latach 2007-2011 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2016 r. pełnił funkcję kuratora do spraw filmu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Od 2024 r. organizuje Timeless Film Festival Warsaw, poświęcony popularyzacji klasyki filmowej.
Juror na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Na ekrany polskich kin wprowadził filmy takich reżyserów, jak: Pedro Almodóvar, Peter Greenaway, Jim Jarmusch, Lars von Trier, Derek Jarman czy Mike Leigh.
W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Zainaugurowana 25. edycja MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty w wersji stacjonarnej, we Wrocławiu, potrwa do 27 lipca.