2024-03-20

Legendarny awangardowy projekt Mana Raya z muzyką SQÜRL na dużym ekranie! „Return to Reason" w programie Timeless Film Festival Warsaw.

returntoreason-plakatpl-lq.jpg

Cztery odrestaurowane filmy Mana Raya – fotografa, reżysera i malarza – zyskały nową wersję. Po 100 latach od realizacji pierwszego z nich legendarne dzieła doczekały się rekonstrukcji cyfrowej i nowoczesnej oprawy muzycznej. Za muzykę w tym projekcie odpowiada duet SQÜRL tworzony przez Jima Jarmuscha i Cartera Logana. „Return to Reason" znalazł się w programie nadchodzącego Timeless Film Festival Warsaw, który startuje już 8 kwietnia. 

„Return to Reason" to tytuł pierwszego, legendarnego filmu awangardowego autorstwa Mana Raya (Emmanuel Radnitzky). W setną rocznicę jego premiery cztery odrestaurowane dzieła amerykańskiego fotografa i filmowca zostały zrekonstruowane cyfrowo, a zupełnie nową, zaskakującą muzykę nagrali do nich założyciele zespołu SQÜRL: geniusz kina niezależnego Jim Jarmusch wraz z Carterem Loganem. Zestaw miał premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes. To piorunujący mariaż ponadczasowego kina eksperymentalnego – zanurzonego w surrealizmie i dadaizmie, pełnego wizualnych niespodzianek, geometrycznych wolt i wyrafinowanej symboliki – z niepokojącym, hipnotyzującym, nowoczesnym soundtrackiem. W taki sposób klasyka kina otrzymuje nową oprawę dźwiękową, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych ostatnich lat. W zestawie poza tytułowym „Return to Reason" (1923) znajdują się również „Emak Bakia" (1926), „Tajemnice Zamku Kostki do gry" (1929) i „Rozgwiazda" (1928).

Man Ray (urodzony jako Emmanuel Radnitzky, 1890–1976) był amerykańskim artystą wizualnym, który większą część życia spędził w Paryżu. Miał znaczący wkład w ruchy dadaistyczne i surrealistyczne, choć jego związki z każdym z nich były nieformalne. W swojej sztuce posługiwał się różnymi mediami, ale uważał się przede wszystkim za malarza. Najbardziej znany z osiągnięć w dziedzinie fotografii eksperymentalnej, był także znanym fotografem mody i portrecistą. Wyreżyserował kilka filmów zaliczanych do awangardowego nurtu cinéma pur. 

Proces rekonstrukcji był prowadzony przez Womanray i Cinenovo na bazie oryginalnych materiałów z różnych części świata, we współpracy z La Cinémathèque française, Centre Pompidou, Biblioteką Kongresu, francuskim CNC i Cineteca di Bologna.

Pokazy „Return to Reason" w ramach Timeless Film Festival Warsaw odbędą się w Kinie Iluzjon: 10 kwietnia, godz. 22:30, 11 kwietnia, godz. 17:30, 13 kwietnia, godz. 22:30 i 14 kwietnia, godz. 14:30. 

Więcej o Timeless Film Festival Warsaw:

Timeless Film Festival Warsaw powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina, która w ostatnich latach z jednej strony została zepchnięta do domowych seansów, a z drugiej zaczęła odzyskiwać swój dawny blask. Coraz więcej widzów i widzek nie tylko wybiega w przyszłość kina, wypatrując kolejnych olśnień, ale też sięga wstecz, by w bogatej przeszłości kina znaleźć coś fascynującego. Klasyka kina nie jest więc tylko reliktem przeszłości, ale aktywnie kształtuje gusta kinofili i kinofilek. 

Timeless FFW oferuje świeże, rzadko obecne w debacie publicznej spojrzenie na historię kina, łącząc staranną, kuratorską selekcję z autorską opowieścią o filmach i twórcach, przedstawioną przez organizatorów: filmoznawców, krytyków, animatorów kultury. Ideą festiwalu jest ponowne odkrywanie klasyki w dwóch znaczeniach: pokazywanie odnowionych cyfrowo filmów (z kopii wysokiej jakości), które polscy widzowie i widzki mogą znać, ale nie widzieli ich na dużym ekranie oraz o wprowadzenie do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki, czyli filmów i artystów, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć, a są ważnymi bohaterami światowej rozmowy o kinie. 

Klasyka to jednak nie tylko historia arcydzieł. Timeless FFW będzie łączyć ogień i wodę: prezentować kanon i podawać go w wątpliwość, pokazywać prestiżowe filmy i negocjować miejsce dla nowych twórców, łączyć kino amerykańskie ze światowym kinem artystycznym. 

W programie festiwalu znajdą się retrospektywy wybitnych twórców i twórczyń kina światowego i polskiego, dokumenty o kinie, bogata reprezentacja gatunków, zaskakujące zestawienia filmów i fenomenów, sekcje poświęcone artystom i artystkom awangardowym i tym, którzy i które zajmują się animacją, a także wydarzenia jedyne w swoim rodzaju: pokazy plenerowe i w nietypowych lokacjach, które będą czymś więcej niż seansami „w starym kinie”.

Sprzedaż biletów i karnetów: https://timelessfilmfestival.pl/pl/karnety/
 

returntoreason-plakatpl-lq.jpg