Jeśli za charakterystyczne cechy dla czeskiej kinematografii uznać absurd, groteskę, bezpośrednie, ale ciepłe, podejście do ludzkiej seksualności, to twórczość Jana Hřebejka doskonale wpisuje się w filmową tradycję naszych sąsiadów zza Olzy. Ale dla Hřebejka ważna jest również historia Czech. W „Musimy sobie pomagać” zmierzył się z problemem II Wojny Światowej, w „Pupendo” ukazał sytuację artysty w czasach reżimu komunistycznego, „Pod jednym dachem” to przypomnienie roku 1968, najbardziej bolesnego momentu w powojennej historii Czechosłowacji, natomiast „Piękność w opałach” to historia czasów przełomu ustrojowego.
Jan Hřebejk stworzył ciepłą opowieść o ludziach, którzy rozpaczliwie starają się odnaleźć w nowych czasach, mimo że ukształtowani zostali przez realny socjalizm. „Piękność w opałach” to współczesny komediodramat pokazujący trudny proces wtłaczania ludzi w nowy społeczny system, ich zagubienie wobec upadku wartości, które uważali za podstawowe. Jednak Hřebejk, godny spadkobierca tradycji Szwejka i Formana, przygląda się perypetiom swoich bohaterów z czułością i ironią zarazem. Stawia na humor, ciepło, wnikliwą obserwację postkomunistycznej rzeczywistości i ciepłe spojrzenie na całą galerię ekscentrycznych i nieodmiennie zabawnych postaci.
W zniszczonym po powodzi warsztacie samochodowym wre praca. Jarda, sympatyczny mechanik i ojciec rodziny, zarabia na utrzymanie „uzdatniając” kradzione auta. Wspólnik zleca mu dokonanie metamorfozy luksusowego volvo z satelitarnym zabezpieczeniem i wtedy bohater popada w tarapaty. Jarda trafia za kratki, a jego piękną żoną pragnie zaopiekować się właściciel feralnego samochodu, bogaty Czech od lat mieszkający we Włoszech. W słonecznej Toskanii Marcela będzie musiała dokonać trudnego wyboru pomiędzy przystojnym mężem a hojnym, choć nieco podtatusiałym milionerem, który przychyla nieba zarówno jej, jak i jej dzieciom.
Akcja „Piękności w opałach” jest luźno oparta na poemacie Roberta Gravesa pod tym samym tytułem. W roli głównej wystąpiła Anna Geislerová, znana polskiej publiczności między innymi z melodramatu „Zelary”. W filmie można zobaczyć również Jiríego Machácka. Produkcją „Piękności w opałach” zajęli się Ondřej Trojan i Jan Malir, z którymi Hřebejk zrealizował w 2000 roku nominowaną do Oskara komedię „Musimy sobie pomagać”. Zdjęcia były kręcone w Czechach i Toskanii.
Nagrody i festiwale
Najlepsza Aktorka (Anna Geislerová)
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Jana Brejchová)
INFORMACJE
Reżyseria: Jan Hrebejk
Występują: Aňa Geislerová, Jana Brejchová, Emília Vášáryová
Kraj produkcji: Czechy, Włochy
Rok produkcji: 2006
Język oryginalny: czeski
Gatunek: komediodramat
Czas trwania: 110 min.
PREMIERA W KINIE 19 Października 2007
PREMIERA NA DVD 16 Maja 2008
PRASA O FILMIE



