Wyreżyserowany przez Polaka, a nakręcony w Stanach Zjednoczonych, „Paradox Lake” jest opowieścią o niezwykłej przyjaźni, która rodzi się pomiędzy nastoletnią autystyczną dziewczynką a opiekującym się nią 25-latkiem.
Matt Wolf, 25-letni mieszkaniec Nowego Jorku chce odmienić swoje życie. Po przeczytaniu ogłoszenia w gazecie, zgłasza się na ochotnika do pracy na obozie letnim dla dzieci autystycznych.
Początkowo zajmuje się dwójką chłopców - Robertem i Waynem - jednak jego uwagę przyciąga 12-letnia Jessica. Jessica, dziewczynka o dużej wyobraźni, ma ogromną kolekcję zabawek – plastikowych zwierzątek. Jej ulubionym zajęciem jest układanie rebusów i odtwarzanie historii z bajek za pomocą właśnie tych zabawek. Jassica zaczyna fascynować Matta. Zauważa on, że dziewczynka szczególnie interesuje się dwoma maskotkami - wilkiem i kotem, które chowa w różnych miejscach obozu. Matt podejrzewa, że próbuje ona w ten sposób porozumieć się z nim i postanawia dowiedzieć się, jakie jest znaczenie tej zabawy. Nie jest jednak świadom, że odkrywając tajemnicę Jessicki, jednocześnie pozna sekret, który leży w nim samym.
Reżyser subtelnie opowiada o tajemnicy relacji między opiekunem a jego podopieczną. Pokazuje jak rodzi się między nimi niewytłumaczalne porozumienie. „Paradox Lake” to także opowieść o tym, jak pod wpływem nieoczekiwanych bodźców, można dowiedzieć się prawdy o sobie samym. Reżyser zadaje uniwersalne pytanie o naturę człowieka, a zarazem ukazuje, co dzieje się wewnątrz ludzkiego umysłu. Hipnotyzujący obraz i montaż są dodatkowym atutem tego wyjątkowego filmu.
„Paradox Lake”, którego światowa premiera miała miejsce w konkursie festiwalu filmowego w Sundance, zostałzainspirowany osobistymi przeżyciami reżysera. Przemysław Reut w 1997 roku w poszukiwaniu tematu do filmu zgłosił się na ochotnika do pracy na letnim obozie dla dzieci autystycznych, organizowanym w Nowym Jorku. Jedną z pacjentek była dwunastoletnia Jessica Fuchs. Rok później zagrała samą siebie w „Paradox Lake”.