Oscarowe shortlisty: 6x „Emilia Pérez”! „Dziewczyna z igłą", „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja" i „Vermiglio” z szansami na statuetkę w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy
5 tytułów z katalogu Gutek Film znalazło się na ogłoszonych wczoraj oscarowych shortlistach. Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła tzw. „krótkie listy” m.in. w kategoriach: Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Dźwięk, Najlepsza Piosenka Oryginalna oraz Najlepsza Charakteryzacja. Filmem, który na shortlistach pojawia się najczęściej – bo aż 6 razy – jest „Emilia Pérez”. Przebój tegorocznego Cannes w reżyserii Jacquesa Audiarda jest wyliczany częściej niż przeboje ostatnich tygodni światowego box office’u: „Wicked”, czy „Gladiator II”, i tym samym toruje sobie drogę pod kolejne nagrody.
Najsilniejsza reprezentacja filmów z katalogu Gutek Film widoczna jest w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Akademia spośród 85 kandydatów z całego świata wyłoniła 15 tytułów. Wśród nich – obok wspomnianej „Emilii Pérez” – znalazły się: polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą", przebojowy, nagrodzony na Sundance i BIFA film „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja" oraz nagrodzony Srebrnym Lwem „Vermiglio”.
Wszystkie 4 filmy wyróżnione w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy kontynuują świetnie rozpoczętą na różnych festiwalach passę. Mająca swoją premierę podczas tegorocznego Cannes „Emilia Pérez”, opuściła Lazurowe Wybrzeże z dwiema nagrodami: Nagrodą Jury i Nagrodą dla Najlepszej Aktorki, która przypadła całej kobiecej obsadzie (Zoe Saldaña, Selena Gomez, Karla Sofía Gascón, Adriana Paz). Od tamtej pory film Audiarda zdobył Brązową Żabę festiwalu Camerimage, 5 Europejskich Nagród Filmowych, oraz 10 (!) nominacji do Złotych Globów.
U boku „Emilii Pérez” w canneńskikm Konkursie Głównym znalazła się polska koprodukcja – „Dziewczyna z igłą”. Film Magnusa von Horna rozbił bank na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając 11 nagród, w tym Srebrne Lwy. Autor zdjęć Michał Dymek zdobył za „Dziewczynę z igłą” najważniejszą nagrodę Camerimage – pożądaną przez operatorów Złotą Żabę. Do kolekcji nagród ekipa „Dziewczyny z igłą” może dołączyć również 2 Europejskie Nagrody Filmowe. Ma również szansę zdobyć Złoty Glob – film jest nominowany w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Nominację do nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w tej samej kategorii, a teraz miejsce na oscarowej shortliście, zyskał film „Vermiglio” Maury Delpero, który stał się objawieniem tegorocznego MFF w Wenecji, gdzie zdobył Srernego Lwa.
Cieszy również obecność na shortliście oscarowej czarnego konia tego wyścigu – niepokornej i buntowniczej komedii „Kneecap. Hip-hopowej rewolucji” Richa Pappiatta. Brawurowy biopic zespołu Kneecap zdobył już Nagrodę Publiczności na festiwalu w Sundance – gdzie film miał swoją premierę – oraz zdominował rozdanie British Independent Film Awards (7 nagród). „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja” ma również oscarową szansę w kategorii Najlepsza Piosenka Oryginalna z utworem „Sick in The Head” zespołu Kneecap.
W tej samej kategorii na liście znalazły się dwa utwory pochodzące z „Emilii Pérez” – które zdobyły już nominacje do Złotych Globów – „Mi Camino” oraz „El Mal”. W innej kategorii muzycznej – Najlepsza Muzyka Oryginalna – obecne są dwa tytuły Gutek Film. Na tę statuetkę szanse mają odpowiadający za muzykę w filmie Audiarda francuski duet Clément Ducol i Camille, a także stały współpracownik Pedra Almodóvara, Alberto Iglesias, który odpowiada za muzykę w najnowszym „W pokoju obok”.
Kolejnym etapem w oscarowym kalendarzu są nominacje, które poznamy 17 stycznia. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy 2 marca.
FILMY GUTEK FILM NA OSCAROWYCH SHORTLISTACH:
„Emilia Pérez”, reż. Jacques Audiard – w kinach od 28 lutego 2025 i przedpremierowo jeszcze w tym roku
- Najlepszy Film Międzynarodowy
- Najlepsza Muzyka
- Najlepsza Piosenka Oryginalna („El Mal”)
- Najlepsza Piosenka Oryginalna („Mi Camino”)
- Najlepszy Dźwięk
- Najlepsza Charakteryzacja
„Dziewczyna z igłą", reż. Magnus von Horn – w kinach od 17 stycznia 2025 i przedpremierowo jeszcze w tym roku
- Najlepszy Film Międzynarodowy
„Kneecap. Hip-hopowa rewolucja", reż. Rich Peppiatt – w kinach
- Najlepszy Film Międzynarodowy
- Najlepsza Piosenka Oryginalna („Sick in The Head”)
„Vermiglio”, reż. Maura Delpero – w kinach w 2025 roku
- Najlepszy Film Międzynarodowy
„W pokoju obok”, reż. Pedro Almodóvar – w kinach od 27 grudnia
- Najlepsza Muzyka