Paul B. Preciado w nowatorski sposób interpretuje Virginię Woolf. „Orlando – moja polityczna biografia” od jutra w kinach!
Paul B. Preciado swój filmowy debiut oparł na powieści Virginii Woolf, która dla niego – podobnie jak dla wielu osób transpłciowych – była lekturą formatywną. „Orlando”, choć został napisany przez Woolf prawie 100 lat temu, wciąż jest materiałem na tyle aktualnym, że sięgają po niego nowi twórcy i nowe pokolenia osób identyfikujących się jako transpłciowe. „Orlando – moja polityczna biografia” w wybranych kinach od 29 marca – na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Widzialności Osób Transpłciowych.
Sprawdź, gdzie gramy: TUTAJ
Powieść „Orlando” została napisana przez Virginię Woolf w 1928 roku i zapewniła jej – wówczas autorce 5 powieści – niezależność i stabilność finansową. Dzieło wywarło ogromny wpływ na środowisko literackie kobiet i mniejszości seksualnych. Powieść „Orlando” – jako jedno z najbardziej znanych dzieł autorki, w którym porusza temat płci – stała się w pewnym sensie synonimem literatury pisanej przez kobiety. Uniwersytet w Cambridge nazwał projekt badawczy dotyczący historii pisarstwa kobiecego na Wyspach Brytyjskich Orlandem. Książka znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych powieści według BBC News. Proza Woolf doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych, z czego najbardziej znaną jest „Orlando” w reżyserii Sally Potter, gdzie tytułową rolę odgrywa Tilda Swinton. Preciado często mówi o tym, że wszystko, co stanowi o jego własnej biografii zostało już wcześniej opisane przez Virginię Woolf prawie sto lat temu. W jego nowatorskiej interpretacji prozy Woolf w rolę Orlanda wciela się ponad 20 osób trans.
Reżyser zabiera widzki i widzów w podróż przez meandry współczesnej kultury, dekonstruując jej polityczne utopie, dekolonizując język i poszerzając społeczną reprezentację o osoby wykluczone i marginalizowane. W sensie politycznym jest to film rewolucyjny. Interpretuje pierwowzór Woolf, uwspółcześniając jego przesłanie i budując nowe konteksty: kulturowej widzialności, oporu, emancypacji. Imaginarium wizualne, które proponuje Preciado, jest z jednej strony oszczędne w środkach, bazujące na szczątkowej i symbolicznej scenografii, z drugiej jednak na tyle uniwersalne, że opisuje podstawowe problemy bycia „Orlandem” we współczesnym społeczeństwie.
Nowatorski dokument Paula B. Preciado – jednego z najciekawszych współczesnych myślicieli – został nagrodzony Teddy Award (nagrodą dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ+) na ubiegłorocznym festiwalu Berlinie. „Orlando – moja polityczna biografia” w wybranych kinach od 29 marca.