„Oda do radości” trójki młodych filmowców to pierwszy film w historii polskiej kinematografii, który zakwalifikowany został do udziału w konkursie prestiżowego festiwalu filmowego w Rotterdamie. Wcześniej obraz ten wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury pod przewodnictwem Andrzeja Wajdy na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni, a reżyserzy otrzymali nominację do Paszportu „Polityki”. „Oda do radości” spotkała się także z wyjątkowym przyjęciem polskiej krytyki, która uznała dzieło młodych filmowców za jeden z najdojrzalszych i najciekawszych portretów współczesnej Polski ostatnich lat.
„Oda do radości” koncentruje się na trójce bohaterów. Aga po pobycie w Anglii wraca do domu, na Śląsk. To, co zastaje nie napawa optymizmem. W kopalni trwa strajk i pracującemu tam ojcu grozi utrata pracy. Dziewczyna postanawia otworzyć własny zakład fryzjerski, by pomóc rodzinie. W Warszawie Michał wygrywa radiowy konkurs hip-hopowy. W życiu rodzinnym i uczuciowym nie ma już jednak tyle szczęścia. Wiktor wraca po studiach do niewielkiej nadmorskiej miejscowości. Jednak nie może dogadać się z rodzicami, a praca w wędzarni ryb, jedyna którą udało mu się dostać, zupełnie nie daje mu satysfakcji. Losy tych trzech postaci przetną się niespodziewanie w kluczowym dla ich życia momencie…
Bohaterowie „Ody do radości” próbują radzić sobie zarówno z życiem rodzinnym, rozterkami emocjonalnymi, jak i wyzwaniami codziennego życia we współczesnej Polsce. Jesteśmy świadkami ich sukcesów, ale też przeżywamy razem z nimi życiowe porażki. Od lat nie było filmu, który z taką prostotą i pasją opowiadałby o współczesności i życiu młodego pokolenia Polaków. To wszystko sprawiło, że „Oda do radości” stała się jednym z najgłośniejszych polskich debiutów filmowych.
Nagrody i festiwale
Najlepszy Montaż
Najlepszy Aktor (Piotr Głowacki)
Nagroda Dziennikarzy
INFORMACJE
Reżyseria: Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa, Maciej Migas
Występują: Małgorzata Buczkowska, Dorota Pomykała, Piotr Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Roma Gąsiorowska, Lesław Żurek, Katarzyna Zielińska, Janusz Chabior
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2005
Język oryginalny: polski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 110 min.