Aktualności

SCHYŁEK DNIA_16_JPG_light

Nowa data premiery: „Schyłek dnia” László Nemesa w kinach od 5 kwietnia

„Schyłek dnia” to nagrodzone na festiwalu w Wenecji najnowsze dzieło László Nemesa, zdobywcy Oscara za „Syna Szawła”. Poruszająca opowieść o końcu istniejącego porządku, głośno bijący na alarm film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata.

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

W nowym filmie twórcy nagrodzonego Oscarem „Syna Szawła”, ponownie wystąpił Marcin Czarnik, polski aktor znany z serialu „Aktorzy” oraz wielu ról teatralnych.

„Niedająca spokoju elegia dla przedwojennego Budapesztu”
☛ Michael Nordine, Indiewire

„Pod powierzchnią opływającego w luksusy społeczeństwa, kryje się coś mrocznego, fetyszystycznego i szalonego – przeczucie tyranii i zbliżającej się wojny. Niezwykle pasjonujący, porywający film.”
☛ Peter Brashaw, The Guardian

„Nemes zdał mimo wszystko egzamin z drugiego filmu. Potwierdził, że jest świetnym inscenizatorem i potrafi sprawnie operować elementami kina gatunkowego.”
☛ Łukasz Muszyński, Filmweb

„Schyłek dnia” w kinach

od 5 kwietnia 2019