Film, który doprowadził do powstania Studia Ghibli. O kulisach anime „Nausicaä z Doliny Wiatru”. Po raz pierwszy w kinowej dystrybucji od 26 września!
Nazywany odpowiedzią świata anime na „Diunę” Franka Herberta film „Nausicaä z Doliny Wiatru” to jedno z najważniejszych dzieł w historii japońskiej animacji, które przyczyniło się do powstania legendarnego Studia Ghibli. Film w reżyserii Hayao Miyazakiego po 40 latach od japońskiej premiery doczekał się kinowej dystrybucji w Polsce. Postapokaliptyczne anime „Nausicaä z Doliny Wiatru” będzie można obejrzeć w wybranych kinach od 26 września. Przedstawiamy historię powstania filmu, bez którego być może Studio Ghibli nigdy by nie powstało.
Zanim Hayao Miyazaki został zdobywcą Oscarów (za „Spirited Away: W krainie bogów” oraz „Chłopca i czaplę”), ojcem-założycielem kultowego Studia Ghibli, a jego nazwisko stało się synonimem jakościowych anime, okazyjnie przyjmował zlecenia do telewizyjnych produkcji animowanych. Na początku lat 80. reżyser – mający już na koncie pełnometrażowy debiut reżyserski w postaci filmu „Lupin Trzeci: Zamek Cagliostro” (1979) – zaczął pracę nad innym projektem – mangą, która przerodziła się w kultowy obraz „Nausicaä z Doliny Wiatru”.
Historia zamieszkującej zdewastowaną planetę bohaterskiej księżniczki o imieniu Nausicaä została po raz pierwszy opublikowana w magazynie „Animage”. Pierwszy epizod tej epickiej opowieści udostępniono czytelnikom w 1982 roku. Dokończenie historii w formie komiksowej zajęło Miyazakiemu 12 lat. W obiegu znajduje się aż 17 milionów kopii tej mangi. Redaktorem magazynu „Animage” był wówczas Toshio Suzuki, późniejszy współzałożyciel Studia Ghibli. Suzuki mocno wspierał pomysł przeniesienia mangi i wyobraźni Miyazakiego na duży ekran. Początkowo jej twórca opierał się adaptacji, ostatecznie zgodził się, stawiając jeden warunek – sam ją wyreżyseruje. Wspólnie z producentem Isao Takahatą (również przyszłym współzałożycielem Ghibli) rozpoczęli prace nad filmem, który miał zmienić oblicze światowej animacji.
Sprawdź, gdzie gramy film „Nausicaä z Doliny Wiatru”: TUTAJ.
W miarę jak „Nausicaä z Doliny Wiatru” docierała do coraz większej grupy odbiorców, zyskując międzynarodowe uznanie, widzowie zaczęli dopatrywać się podobieństw między tematami poruszanymi przez Miyazakiego, a Frankiem Herbertem w kultowej powieści „Diuna". Oba dzieła łączy wizja postapokaliptycznego świata i feudalnego imperium międzygalaktycznego. Nausicaä, podobnie jak Paul Atryda, przemierza niegościnne pustynne tereny i staje się wybawicielką uciśnionych. Ekranowe Ohmu mogą przypominać herbertowskie czerwie, Tolmekianowie wrogich Harkonenów, a odpowiednikiem posiadających umiejętność zjednania sobie nieprzyjaznej pustyni Fremenów mogą być mieszkańcy Doliny Wiatru, którzy oswoili żywioł powietrza.
Film „Nausicaä z Doliny Wiatru” powstał w 1984 roku, zanim Studio Ghibli zostało oficjalnie założone. Chociaż film formalnie powstał pod szyldem Topcraft, jego ogromny sukces na stałe związał Miyazakiego, a także jego współpracowników, z animacją, a także stał się bezpośrednią inspiracją i kamieniem węgielnym do utworzenia Studia Ghibli. To właśnie w 117 minutach trwania filmu krystalizują się artystyczne idee, przekonania oraz kierunki inspiracji Miyazakiego i pozostałych twórców Studia. Film stał się fundamentem filozofii twórczej Ghibli, które w kolejnych latach wyprodukowało takie klasyki jak „Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away: W krainie bogów”.
Inaugurujący nową erę w świecie animacji film „Nausicaä z Doliny Wiatru” obchodzi w tym roku 40. urodziny. W Polsce po raz pierwszy będzie miał dystrybucję kinową. Film od 26 września będzie można zobaczyć na ekranach kin studyjnych i multipleksów. Więcej informacji: TUTAJ.