2021-07-20

Najnowszy film Pedro Almodóvara z Penélope Cruz otworzy Festiwal Filmowy w Wenecji

Pedro Almodóvar nie zwalnia tempa – po fantastycznie przyjętym „Bólu i blasku" (2019) oraz pierwszej anglojęzycznej produkcji w karierze, czyli „Ludzkim głosie" (2020), hiszpański mistrz ponownie łączy siły ze swoją wieloletnią muzą Penélope Cruz w filmie „Madres paralelas". Najnowsza produkcja Hiszpana otworzy 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji i jednocześnie zawalczy o Złotego Lwa w Konkursie Głównym imprezy.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach wenecki festiwal otwierały oscarowe superprodukcje takie jak: „La La Land”, „Grawitacja”, „Czarny łabędź”, „Pierwszy człowiek” i „Birdman”. Jest to więc triumfalny powrót Almodóvara do Wenecji, który to właśnie na Lido rozpoczął swoją międzynarodową karierę w 1983 roku. 38 lat po tym, jak narodziłem się w Wenecji jako reżyser zaproszono mnie, bym otworzył Festiwal swoim najnowszym filmem. Nie mam słów by wyrazić, jaki to dla mnie zaszczyt i radość. Jestem ogromnie wdzięczny organizatorom Festiwalu za to wyróżnienie i mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom – tak hiszpański mistrz skomentował decyzję organizatorów weneckiej imprezy.

Szef MFF w Wenecji Alberto Barbera dodał: Jesteśmy zaszczyceni, że Pedro Almodóvar pokaże swój najnowszy film na otwarciu weneckiego Festiwalu. „Madres paralelas” to intensywny i czuły portret dwóch kobiet w ciąży, obraz kobiecej solidarności i seksualności doświadczanej w pełni swobodnie i bez hipokryzji. To bardzo przez nas wyczekiwany powrót do weneckiego Konkursu laureata Złotego Lwa za całokształt twórczości, wiele lat po międzynarodowym sukcesie filmu „Kobiety na skraju załamania nerwowego".

„Madres paralelas” to historia dwóch samotnych matek, które spotykają się na sali porodowej. Kilka słów, które zamienią ze sobą w szpitalu, połączy ich losy na wiele lat. W filmie, obok Penélope Cruz, zagrają również Milena Smit, Israel Elejalde („Magical Girl”), Aitana Sánchez-Gijón oraz – znane z wielu filmów Almodóvara – Julieta Serrano i Rossy De Palma.

W „Madres paralelas” powracam do kobiecego świata, do macierzyństwa, do rodziny – mówi Almodóvar. Opowiadam o znaczeniu przodków i potomków. O wspomnieniach, od których nie da się uciec. W mojej filmografii jest wiele matek, ale te, które są częścią tej historii, bardzo się na tym tle wyróżniają. Nieidealne matki inspirują mnie w tym momencie najbardziej. „Madres paralelas” będą naprawdę intensywnym, pełnym emocji dramatem. A przynajmniej taką mam nadzieję.

Dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 1-11 września. Na czele jury Konkursu Głównego stanie zdobywca Oscara i Złotej Palmy w Cannes za film „Parasite”, Bong Joon-ho.