2019-07-18

Dziewczyna, która igrała z oceanem. Film „Maiden”, czyli niesamowita historia Tracy Edwards w kinach od 9 sierpnia!

maiden-plakatpl-no-logo-lekki.jpg

9 sierpnia do kin trafi film „Maiden”– przebój festiwalu Sundance i nieoczekiwany hit dokumentalnego boxoffice’u w USA. „Maiden” to jednak przede wszystkim fascynująca historia kobiety, która mimo przeszkód osiągnęła swój cel, a „przy okazji” zmieniła oblicze sportu, jakim jest żeglarstwo.

Tracy Edwards nie należała do grzecznych dziewczynek. Urodzona w 1962 roku Brytyjka do 10 roku życia prowadziła normalne życie. Jednak po śmierci ojca i wyprowadzce do Walii razem z matką i ojczymem-alkoholikiem, wszystko się zmieniło. Edwards uciekała z domu, wdawała się w bójki, kilkukrotnie zawieszano ją w prawach ucznia, aż została wyrzucona ze szkoły. Dziewczyna uciekła wówczas do Grecji i zaczęła pracę w nadmorskim barze. Przypadkiem załapała się jednak na pokład czarterowego jachtu, gdzie pełniła funkcję kucharki. Przebywanie na wodzie zafascynowało młodą Edwards i sprawiło, że zaczęła się interesować regatami Whitbread Round The World Race.

   
Edwards zebrała załogę składającą się z 13 kobiet, z których zaledwie dwie miały jakiekolwiek doświadczenie żeglarskie. Reszta powtarzała „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!”. Start w wyścigu nie był jednak prosty, a środowisko konsekwentnie naśmiewało się z „absurdalnego” pomysłu szalonych dziewczyn z jachtu Maiden. Edwards przyznaje, że to był dla niej szok. „Nigdy nikt mi nie mówił, że czegoś nie potrafię lub nie mogę zrobić tylko dlatego, że jestem kobietą. Szyderstwa jeszcze bardziej motywowały mnie do dalszej pracy nad przygotowaniem do startu w regatach Whitbread Round The World Race.”  

Film „Maiden” w reżyserii Alexa Holmesa przybliża historię samej Edwards i jej walki o równe traktowanie. Pokazuje również, jakie przeszkody napotkała jej załoga w trakcie śmiertelnego wyścigu. Tracy Edwards „przypadkiem“ została legendą w świecie żeglarzy i ikoną dla wielu dziewczynek, które same marzą o osiągnięciu niemożliwego. I mimo tego, że Brytyjka przetarła szlaki wielu kobietom, do dziś żadna z nich nie wygrała wyścigu The Ocean Race.

„Maiden” w kinach od 9 sierpnia.

maiden-plakatpl-no-logo-lekki.jpg