2021-05-18

„Ludzki głos" i wnętrze, które przemawia - yestersen x Gutek Film

Kino Pedra Almodóvara niezmiennie czerpie z każdego rodzaju sztuki - od kostiumów największych projektantów, przez unikalne obrazy na ścianach, aż po jedyne w swoim rodzaju meble i perły użytkowego designu. Z okazji polskiej premiery najnowszego filmu hiszpańskiego mistrza pt. „Ludzki głos", który wejdzie na ekrany kin już w najbliższy piątek, Gutek Film nawiązał współpracę z yestersen.  

yestersen to największa platforma z autorską selekcją unikalnych mebli i dodatków od kultowych marek, butików vintage i antykwariatów (oraz sklep stacjonarny na ul. Lekarskiej 5 w Warszawie). Cały asortyment jest starannie wyselekcjonowany przez kuratorów designu, a przedmioty vintage pochodzą tylko od zaufanych dostawców.

Przy okazji polskiej premiery „Ludzkiego głosu” przedstawiamy selekcję produktów opartych o filmową scenografię autorstwa Antxóna Gómeza, wieloletniego współpracownika hiszpańskiego mistrza kina. Pośród ponad 400 produktów fani Almodóvara znajdą meble i dodatki z filmowego mieszkania głównej bohaterki (w tej roli Tilda Swinton). Poza meblami w stylu mid-century modern nie zabrakło unikalnego vintage w stylu space design i machine age, które w „Ludzkim głosie” kreują wyjątkową atmosferę. W filmach Almodóvara elementy wyposażenia wnętrza przyjmują zdecydowane, pełne energii kolory. Stąd wybór wielu przedmiotów w kolorze czerwieni charakterystycznej dla Almodóvara. Już niebawem w sklepie stacjonarnym yestersen w Warszawie powstanie również pokój odwzorowujący mieszkanie głównej bohaterki filmu. Warto zaznaczyć, że to jedyne na świecie tego rodzaju przedsięwzięcie wokół „Ludzkiego głosu”.

Poniżej publikujemy fragment artykułu yestersen na temat wnętrz i designu w filmie. Pełen materiał oraz produkty z filmu znajdują się na stronie https://yestersen.com/cp/ludzki-glos


 

Od kina do mieszkania
Scenografia zbudowana niemal w dwa miesiące została dopieszczona w każdym calu, a za jej koncepcję odpowiada scenograf i wieloletni współpracownik Pedra – Antxón Gómez, który pracował już przy jego poprzednich filmach, jak „Ból i blask” czy „Skóra, w której żyję”. Gómez stworzył mieszkalną przestrzeń idealną, w której chciałoby się zamieszkać choćby na jeden weekend. W jego wizji dominują meble w stylu vintage, a dokładnie Mid-century Modern w jaskrawych kolorach. Jako dopełnienie wszystkich fantazyjnych wzorów i kształtów pojawiają się kolory podstawowe w dużych płaszczyznach. Duża ilość przedmiotów w ciasnej przestrzeni zestawiona jest ze sobą po mistrzowsku, dzięki temu mieszkanie jest pełne harmonii nawet przy użyciu tak mocnych barw, tekstur i form. Jak mówi scenograf Antxón Gómez, przedmioty pochodzą z Los Angeles, Paryża, Madrytu, Włoch oraz prywatnej kolekcji samego Almodóvara. Warto zwrócić uwagę na unikatowe oświetlenie salonu - kosmiczne niebiesko-czerwone kinkiety. Ta scenografia udowadnia, że oświetlenie wybrane z odwagą może zmienić się w prawdziwe dzieło sztuki w przestrzeni mieszkalnej.

Designerski spektakl
Jaka jest charakterystyka wnętrza z „Ludzkiego głosu”? Surrealistyczna geometria wzięta z amerykańskiego designu mebli, poetyckie włoskie oświetlenie, akcenty w stylu projektów włoskiego architekta połowy XX wieku Franco Albini jak lampa AM1N. Wprawne oko znawcy designu dostrzeże również projekty mebli z epoki Space Design autorstwa Adriana Pearsalla. Z kolei Charlotte Perriand, francuska pionierka Modernizmu, to prawdziwe wcielenie Machine Age meblarstwa. Projekty Perriand na planie filmu podkreślają surowość głównej bohaterki, jej aktorskie gesty i przecinają miękko zaaranżowaną przestrzeń niczym brzytwa. Dekoru salonowi dodaje stojący tuż nieopodal sofy stolik Shuffle MH1 od marki &Tradition, który kształtem przypomina składaną dziecięcą zabawkę. W domu Tildy nawet legowisko dla psa odpowiada obiciem w lamparcie cętki fotelom w stylu Art Deco z giętymi w łuki podłokietnikami. Właśnie te fotele zostały wypożyczone z kolekcji reżysera, tuż obok krętego drewnianego baru.

Cały artykuł do przeczytania na https://yestersen.com/cp/ludzki-glos

„Ludzki głos” w kinach od 21 maja!