2020-10-19

Zwiastun komedii, która gwiżdże na wszystko - „La Gomera” w kinach od 4 grudnia

„La Gomera" to szalona, nieprzewidywalna komedia kryminalna w reżyserii Corneliu Porumboiu, twórcy „12:08 na wschód od Bukaresztu” i filmu „Skarb”. Nowe dzieło jednego z najciekawszych nazwisk rumuńskiego kina brawurowo łączy kryminał, komedię i western, z garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir, żongluje cytatami z arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda, odsyła do „Gildy” z Ritą Hayworth.

To jednocześnie pierwszy film Porumboiu zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu w Cannes, gdzie konkurował z takimi tytułami jak „Parasite", „Portret kobiety w ogniu" czy „Ból i blask". „La Gomera" zgarnęła również aż dziewięć „rumuńskich Oscarów" (Nagrody Rumuńskiej Akademii Filmowej) w najważniejszych kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, za scenariusz oraz zdjęcia.

Skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu (Vlad Ivanov) przypływa na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich, by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale (Catrinel Marlon).

Poniżej prezentujemy oficjalny polski zwiastun filmu „La Gomera”.

„La Gomera” w kinach od 4 grudnia.