2021-07-02

Bracia Coen po rumuńsku – kryminalna komedia „La Gomera” już na VOD

la-gomera-plakatpl-lq.jpg

„La Gomera", rozpędzona kryminalna komedia w przebraniu nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach, jest już dostępna na platformach VOD. Mistrz rumuńskiej Nowej Fali Corneliu Porumboiu w swoim najnowszym filmie zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny. Według redakcji The New York Times: Gdyby Bracia Coen byli z Rumunii, zrobiliby dokładnie taki film jak „La Gomera”. Film można obejrzeć już w serwisach: Nowe Horyzonty VOD, Cineman.pl, E-Kino Pod Baranami, MOJEeKINO.PL, Orange, UPC, Vectra, Multimedia, Player.pl, PREMIERY CANAL+ i PREMIERY VOD+, a od poniedziałku – na vod.pl.

Nieprzewidywalna, rozpędzona, stale zmieniająca gatunkowe przebrania „La Gomera” kluczy i myli scenariuszowe tropy, niczym wyjątkowo sprytny zbieg.

Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas więc na wakacje od powagi, i to nie byle gdzie, bo na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu (Vlad Ivanov), by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale (Catrinel Marlon), której nie mogło zabraknąć w opowieści mistrzowsko doprawiającej mieszankę kryminału, komedii, heist movie i westernu garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir. Zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach.

„La Gomera” sprytnie buduje komedię o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną (czy tylko?) grę, używając do tego licznych nawiązań. A przy tym kojarzący się z serią „Ocean’s”, brawurowo żonglujący cytatami z arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda; odsyłający do „Gildy” z Ritą Hayworth, ale i słynnych obrazów Edwarda Hoppera; film Porumboiu jest pochwałą własnego języka. Takiego, którym można opowiadać o świecie bez uciekania się do klisz, i w którym humor obnaża dętą powagę wszelkich struktur i instytucji – czy będzie to przywiązana do rytuałów mafia, uzależniona od biurokracji policja, czy ślepo powielające gatunkowe przykazania Hollywood.

Pełna lista filmów z katalogu Gutek Film dostępnych na VOD znajduje się TUTAJ.

 
Gangsterska komedia z absurdalnym punktem wyjścia i jeszcze bardziej absurdalnym finałem. A zarazem niezwykle delikatna satyra na różnorakie formy zinstytucjonalizowanej hipokryzji.
Filmweb

Komedię Porumboiu tasuje jak krupier talię kart. Mistrzostwo warsztatowe, poezja dialogu i najlepsze zakończenie filmu, jakie można sobie wyobrazić.
Vogue Polska

„La Gomera" to jednocześnie opowieść serio i delikatny pastisz gatunku.
Gazeta Wyborcza

Jest tu wszystko, czego można się po tego typu kryminalnej historii spodziewać: skorumpowani policjanci, narkotyki, wielkie pieniądze, bezwzględne czarne charaktery, tajemnicza femme fatale. Ale są tu też wątki, których w takim filmie nie spodziewalibyście się wcale.
Zwierciadło

 

 

 

 

la-gomera-plakatpl-lq.jpg