2019-02-15

„Kafarnaum” - jak film zmienił życie obsady? Nominowane do Oscara dzieło Nadine Labaki w kinach od 22 lutego!

Kafarnaum plakat B1

„Kafarnaum” to historia chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia. Libańskiej reżyserce Nadine Labaki zależało na autentyczności i realistycznym przedstawieniu problemów, z którymi borykają się mieszkańcy Bejrutu. Zarówno filmowy Zejn, jak i reszta obsady została odkryta przez kierowników castingu na ulicy. Losy bohaterów filmu w zaskakujący sposób pokrywały się z ich prawdziwym życiem.

Zain Al Rafeea – Zejn
Chłopiec odnaleziony w grupie dzieci na bejruckiej ulicy jest tak naprawdę syryjskim uchodźcą, którego rodzina była zmuszona do ucieczki z Dary w 2012 roku. Od czasu gdy Zain skończył dziesięć lat imał się różnych dorywczych zajęć, nigdy nie chodził też do szkoły. Dzięki inicjatywie UNHCR (Urząd ONZ ds. Uchodźców), chłopiec został pomyślnie przesiedlony z całą swoją rodziną do Norwegii, gdzie nauczył się dwóch języków i uczęszcza do szkoły. Jego prawdziwą pasją jest hodowla gołębi, marzy by kiedyś otworzyć sklep z gołębiami.

Yordanos Shiferaw – Rahil
Urodziła się w Asmarze, stolicy Erytrei, gdzieś na przełomie lat 80. i 90. Po tym, jak jej matka zmarła po długiej i wykańczającej pieszej podróży, mieszkała w obozie dla uchodźców Debre Zeit w Etiopii. Nie otrzymała edukacji, zamiast tego została bardzo szybko zmuszona do dorosłego życia, pracując na ulicy jako pucybut, a także jako żywy parkomat, gdy była bezdomna. Mając 20 lat odnalazła swoje dwie siostry, które pracowały jako pomoce domowe w Bejrucie. W 2016 roku trafiła na nią kierowniczka obsady, której Yordanos opowiedziała o swoich losach i nadziejach na pomoc dzieciom, żyjącym bez żadnej opieki. Podobnie jak odtwarzana przez nią bohaterka, Yordanos została aresztowana dzień po nagraniu sceny, w której Rahil zostaje zatrzymana za brak dokumentów. Dzięki staraniom Nadine Labaki, Yordanos została uwolniona z aresztu. Po przyjeździe na Festiwal w Cannes, kobieta nie wróciła już do Etiopii.



Boluwatife Treasure Bankole – Yonas
Treasure, która w filmie gra synka Rahil, Yonasa, urodziła się w 2015 roku w szpitalu Abou Jaoude w Libanie. Rodzice przybyli do Libanu z Kenii z umowami na pracę jako sprzątacze, ale ojciec został didżejem w undergroundowych klubach, a matka spędzała czas w domu z córką. Rodzina nieustanie zmieniała miejsce zamieszkania, uciekając przed prześladowaniami na tle rasowym. W 2015 roku przeprowadzili się do dzielnicy Ras Al Naba’a w Bejrucie, gdzie Treasure została odkryta przez ekipę filmu. Jej rodzice zostali aresztowani w trakcie zdjęć, a dziewczynka przez trzy tygodnie mieszkała z kierowniczką castingu. Filmowcy pomogli w ich uwolnieniu i bezpiecznym opuszczeniu kraju. Formalnie rodzina została deportowana 6 marca 2018 roku. Treasure i jej matka wróciły do Kenii, zostały rozdzielone z ojcem dziewczynki, który znalazł się w Nigerii. Mają nadzieję, że pewnego dnia, gdy warunki na to pozwolą, wrócą do siebie.


Haita Izam – Sahar
Urodziła się około roku 2004 – jak twierdzi jej ojciec – w Aleppo w Syrii. Do Libanu przyjechała w 2012 i osiedliła się z rodzicami i czwórką rodzeństwa w Bejrucie. W 2014 roku jej starsza siostra Sossi utonęła w morzu. Dwa lata później matka urodziła kolejną dziewczynkę, którą również nazwano Sossi. Haita, która w Syrii chodziła do szkoły, w Bejrucie musiała zająć się czymś innym. By pomóc rodzinie zaczęła sprzedawać na ulicach Bejrutu gumy do żucia. W 2017 roku, Haita została podopieczną programu UNICEF, dzięki któremu może chodzić do szkoły w Bejrucie.


Kawthar Al Haddad – Souad
Urodziła się w 1972 roku w Wadi Khaled w północnym Libanie. Jej rodzice i szóstka rodzeństwa przenieśli się do Kuwejtu, gdzie ojciec zmarł w 1975. Rodzina wróciła do Bejrutu w 1990, podczas inwazji na Kuwejt. Kawthar posiada libański dowód osobisty drugiego stopnia i jest traktowana jak obywatelka drugiej kategorii. Marzyła by zostać lekarzem, ale edukację musiała przerwać, by pomagać matce. W 1999 roku wyszła za mąż za Yassera Issę, który podobnie jak ona nie ma pełnych praw obywatelskich. Kawthar przez wiele lat walczyła o rejestrację swoich synów, Husseina i Mohamada, by zapewnić im dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i szczepień. By zapewnić środki na utrzymanie rodziny Kawthar pracowała m.in. jako gosposia, imała się też innych nisko płatnych zajęć.

Fadi Kamel Youssef – Selim
Urodził się 21 marca 1971 roku w Bejrucie. Porzucił szkołę w 5 klasie. W 1994 roku miał wypadek, w którym doznał obrażeń nogi. Gdy po wyjściu ze szpitala zobaczył rachunek, którego nie miał szans opłacić, próbował popełnić samobójstwo. Od kiedy skończył 11 lat Fadi miał wiele zajęć – przez 12 lat był taksówkarzem, a teraz prowadzi kawiarnię. „Jestem ambasadorem wszystkich ubogich. Często spałem na dachach, czy na kamieniach na plaży Ramlet Al Baida” - mówił ekipie, gdy starał się o rolę. Podczas wojny w 2006 roku Fadi ożenił się z Hayat, a w 2014 roku urodziło się ich pierwsze dziecko, Habiba. Fadi, który od lat zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, postanowił zmienić swoje życie i zaraz po zakończeniu zdjęć do filmu udał się na terapię odwykową.

Kafarnaum plakat B1