Jezus Chrystus Zbawiciel

Jesus Christus Erlöser

Berlin, Deutschlandhalle, 20 listopada 1971 r. Na pustej scenie, samotnie w świetle reflektorów, występuje Kinski. Włosy sięgające do ramion, proste dżinsy, koszula w kwiaty i kropki. Bez kulis, bez efektów scenicznych, bez kostiumu. Recytuje własny tekst „Jezus Chrystus Zbawiciel”, realizując w ten sposób projekt, którym zajmuje się już od przeszło dziesięciu lat.

To czas ruchu hippisowskiego, musical „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera świętuje także w Niemczech sensacyjny sukces. Wśród wielu dominuje w tym czasie chęć pokojowego sprzeciwu, ale „Jezus Chrystus Zbawiciel” Klausa Kinskiego to nie hippisowski happening. Ma to być opowiadanie bardzo emocjonalne i zredukowane wyłącznie do głosu aktora. Jego treścią, według Kinskiego, jest najbardziej emocjonująca historia ludzkości: życie Jezusa Chrystusa jako jednego z najodważniejszych, najbardziej wolnych, najnowocześniejszych spośród wszystkich ludzi, który woli dać się zmasakrować, niż żywcem zgnić wraz z innymi. O człowieku, który chce być taki, jak my wszyscy. Ty i ja.

Film „Jezus Chrystus Zbawiciel” Petera Geyera ukazuje trwającą przez cały wieczór próbę aktora, który stara się recytować swój tekst. Występ w berlińskiej Deutschlandhalle miał być początkiem planowanego światowego tournée. We wstępie widać wiszące na mieście plakaty, publiczność napływającą do środka, która oczekuje na występ, policjantów nadzorujących wstęp.

Na scenie pojawia się Kinski i cichym, intensywnym głosem, recytuje początek tekstu napisanego w formie listu gończego (Poszukiwany Jezus Chrystus). Od tego momentu mija dosłownie pięć minut, kiedy to padają pierwsze głosy wtrącenia. Kinski reaguje - do opisu listu gończego on nigdy nie nosi munduru dołącza słowa skierowane do zakłócającego występ i nie wychwala się - wywołując tym samym pierwsze wzburzenie.

Kazanie Kinskiego spotyka się ze sprzeciwem, pojawiają się wątpliwości co do jego autorytetu w połączeniu z przedstawianiem Jezusa. Z publiczności słychać pojedyncze, szydercze uwagi (On przecież ma już swój milion z filmu). Niewielu spośród 3000 do 5000 widzów przyszło, aby się mu przysłuchiwać. Chcieliby go sprowokować, dyskutować z nim, kontynuować w hali uliczną walkę...

INFORMACJE

Reżyseria: Peter Geyer

Występują: Klaus Kinski

Kraj produkcji: Niemcy

Rok produkcji: 2008

Język oryginalny: niemiecki

Gatunek: dokumentalny

Czas trwania: 84 min.

PREMIERA W KINIE 5 Grudnia 2008