Jestem miłością

Io sono l'amore

Po ogromnym sukcesie na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2010 roku i porywających pokazach na festiwalach w Wenecji i Toronto, krytyka i publiczność zgodnie nazwały „Jestem miłością” współczesnym arcydziełem. Reżyser Luca Guadagnino („Suspiria”, „Tamte dni, tamte noce”, „Nienasyceni”) stworzył niezwykle zmysłowy melodramat, swoim duchem przypominający wielkie kino Luchino Viscontiego.

Oto otwierają się przed nami drzwi rezydencji potężnego mediolańskiego rodu Recchi, od kilku pokoleń związanego z przemysłem włókienniczym. Sercem tej rodziny jest Emma (zjawiskowa Tilda Swinton, laureatka Oscara) — elegancka żona spadkobiercy fortuny, z pochodzenia Rosjanka. Pozornie beztroska i szczęśliwa kobieta żyje w ciążącym poczuciu obowiązku. Dopiero spotkanie z Antoniem, utalentowanym kucharzem i najlepszym przyjacielem jej syna, rozbudza w niej tłumione przez lata pasje oraz własną tożsamość. Płomienny romans, tak oczyszczający dla Emmy, okazuje się katastrofalny w swych skutkach dla reszty rodu. W swoim wielowarstwowym studium relacji włoski reżyser pokazuje miłość we wszystkich jej aspektach i niuansach, łącząc subtelność i erotyzm.

„Jestem miłością” to wspólny projekt Luki Guadagnino i Tildy Swinton — odtwórczyni głównej roli, a także producentki filmu. Kreacja Swinton hipnotyzuje i zachwyca, również tym, że aktorka specjalnie do swojej roli nauczyła się języka włoskiego i rosyjskiego. W obsadzie znajdują się także: Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini, Alba Rohrwacher, Pippo Delbono, Maria Paiato i Diane Fleri.

Nagrody i festiwale

MFF Wenecja 2009
Sekcja Orizzonti
Ocary 2011
Najlepsze Kostiumy (nominacja)
Złote Globy 2011
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
BAFTA 2011
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)

INFORMACJE

Reżyseria: Luca Guadagnino

Występują: Tilda Swinton, Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini, Alba Rohrwacher, Pippo Delbono

Kraj produkcji: Włochy

Rok produkcji: 2009

Język oryginalny: włoski, rosyjski, angielski

Gatunek: dramat

Czas trwania: 120 min.

PREMIERA W KINIE 24 Września 2010


PREMIERA NA DVD 10 Lutego 2011

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD