Gutek Film x Reset x David Lynch. „Prosta historia", „Inland Empire" i „Człowiek słoń" w kinach w 4K
W najbliższych miesiącach fanów Davida Lyncha czeka prawdziwa uczta – do kin trafią dzieła tego jednego z najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców światowego kina. Dzięki współpracy Gutek Film oraz firmy Reset – dystrybutora kinowej klasyki – widzowie będą mieli szasnę obejrzeć trzy trudno dostępne i dawno niepokazywane na wielkim ekranie filmy, w dodatku w odrestaurowanych wersjach 4K. Będą to: „Prosta historia", uważana za najmniej „lynchowski" z filmów Davida Lyncha, ale wciąż będąca dowodem jego wszechstronności i maestrii; zrealizowany w Polsce i z udziałem polskich twórców „Inland Empire" z wybitną rolą Laury Dern; oraz zaledwie drugi pełnometrażowy film Lyncha, ale już w pełni pokazujący jego geniusz – „Człowiek słoń".
Wszystkie tytuły trafią do polskich kin latem tego roku, dostępne będą również przedpremierowo na pokazach w ramach licznie organizowanych przeglądów twórczości Davida Lyncha.
„Prosta historia" – data premiery: 13 czerwca
„Prosta historia” to oparta na autentyczny wydarzeniach historia Alvina Straighta, który postanawia rozliczyć się i pogodzić z przeszłością. By spotkać się ze swoim schorowanym bratem wyrusza małym ciągnikiem do kosiarki w kilkusetmilową podróż przez całą Amerykę. Ten najmniej „lynchowski” z filmów Davida Lyncha, ale wciąż dowód jego wszechstronności i maestrii, to liryczna podróż w głąb ludzkiej duszy, przypowieść o istnieniu i przemijaniu, a także wzruszający portret człowieka u schyłku życia.
O swoim nietypowym filmie Lynch mówił następująco: Wiem, że ten film w niczym nie przypomina moich poprzednich. Ale ludzie w swoich wyborach często kierują się emocjami. Tak właśnie było ze mną. Scenariusz „Prostej historii” poruszył mnie do głębi. Zafrapował mnie zwłaszcza motyw przebaczenia.
Za rolę Alvina Straighta odtwarzający go 78-letni Richard Farnsworth zdobył nominacje do Oscara i Złotego Globu, a sam film został wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu spoza Europy.
Film jest dostępny w odrestaurowanej wersji 4K.
„Inland Empire" – data premiery: 4 lipca
„Inland Empire” to ostatni pełnometrażowy film Davida Lyncha i zarazem jedyny stworzony w Polsce (zdjęcia realizowano m.in. w Łodzi i Warszawie) z udziałem polskich twórców. Wszystko zaczęło się od wizyty reżysera na festiwalu Camerimage w 2003, która zaowocowała etiudą „The Green Room in Łódź”, rozbudowaną ostatecznie do pełnego metrażu. Na ekranie, obok hollywodzkich gwiazd, takich jak Laura Dern czy Jeremy Irons, zobaczymy m.in. Karolinę Gruszkę i Krzysztofa Majchrzaka.
„Inland Empire” to historia aktorki Nikki Grace (Laura Dern w jednej z najlepszych ról w karierze), która po otrzymaniu roli w nowym filmie trafia do świata pełnego tajemnicy, surrealizmu i pytań bez odpowiedzi, do których Lynch przyzwyczaił nas w swoich wcześniejszych produkcjach. Wg Michała Oleszczyka (SpoilerMaster) „to najgęstszy z lynchowskich labiryntów”. Choć tuż po premierze dzieło spotkało się z mieszanym odbiorem, to upływ lat zadziałał na jego korzyść.
Film jest dostępny w odrestaurowanej wersji 4K.
„Człowiek słoń" – data premiery: 22 sierpnia
Druga połowa XIX wieku w wiktoriańskiej Anglii. Genialny młody chirurg, Frederick Treves (Anthony Hopkins), spotyka mężczyznę o nietypowej deformacji ciała, który z powodu swojego wyglądu skazany jest na poniżające życie cyrkowego dziwoląga. Jest nim cierpiący na rzadką genetyczną chorobę John Merrick (John Hurt), znany jarmarcznej publiczności w całym kraju jako „Człowiek słoń”. Doktor Treves, który jako pierwszy potraktował go jako normalnego człowieka, walczy o uwolnienie Merricka od nędzy jego środowiska i zapewnienie mu godnego życia.
To zaledwie drugi pełnometrażowy film Lyncha, pod względem języka filmowego nawiązujący do niemieckiego ekspresjonizmu. „Człowiek słoń” to empatyczna opowieść o człowieczeństwie, (braku) tolerancji i poczuciu nieprzystawalności. W 2025 roku mija 45 lat od powstania filmu, o którym Adam Garbicz w swoim legendarnym przewodniku „Kino, wehikuł magiczny” pisał: W budowaniu onirycznego klimatu, wydobywaniu kulturowych lęków, kontrastowaniu fizyczności i ducha, brzydoty i piękna (...) – David Lynch jest sobą, w zalążku już tym największym władcą wyobraźni filmowej, jakim zostanie z końcem wieku.
Film zdobył 8 nominacji do Oscara – w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę Johna Hurta, a także 4 nominacje do Złotych Globów, 3 nagrody BAFTA oraz Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego.
Film jest dostępny w odrestaurowanej wersji 4K.